brusleni a prodej nordických bruslí

Podrobnosti o ledu a trasách se dozvíte v knize
Na Bruslích Českou republikou.
Objednávejte na brusleni@icloud.com

úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse
Třeboňsko - tající ráj dálkových bruslařů v pondělí 18. února se bruslit dalo na mizejím ledě 17.2.2008 Když už v sobotu pořádně mrzlo, mohlo počasí vydržet nějaký ten týden. Nový led úplně bez sněhu, jen většinou jako hračka pro kachny, které měly náramnou srandu z toho, že se po ledě honily a každou chvíli se některá z nich probořila.
Třeboňsko je výborně dostupné z různých částí vlasti i z Rakouska vlakem nebo autobusy. Od Veselí nad Lužnicí můžete vystoupit na jakékoli zastávce a bruslit téměř bez omezení. V pondělí byly všechny rybníky zamrzlé, ale většina z nich dost málo na to, abych se nemusel omezovat. Mezi rybníky prochází velké množství malých stok. A právě tyto ministoky mě zajímaly ze všeho nejvíce.
Výlet jsme začal na Světě. Nastoupit z hráze u sádek nebyl velký problém, led byl připraven jak pro královskou návštěvu, samý mramor, jak se sluší na aristokratické město. Jen trochu praskal, ale to jen tak žertoval, neboť po proražení měl pohodových 6 centrimetrů, místy až osm. Velká hejna kachen byla viděl a slyšet už zdaleka, těmto místům bývá lepší se vyhnout nejen proto, že po pohnojeném ledě se bruslí o poznání pomaleji. Příjemně překvapilo vystupování u Schwarzenberské hrobky, led byl pevný až na suchou zem.
Blízká část Opatovického rybníka naopak zklamala. Maximálně tři cemtimetry ledu se hodily opravdu jen pro veselé kachničky. Za stavidlem dále po hrázi už šlo nastoupit i bruslit, opět po mramoru. Na pláži u jízdárny mě zachránil zamrzlý potok, jinde byl musel po kotníky do vody.
Navazující Stavidlo u Ovčína (tak se ten rybník u silnice jmenuje) opět snadno přístupné, leč led praskající ve více směrech. Je mi to jedno, má šest centimetrů, musí vydržet. A vydržel. Jen hráz odděluje tento rybník od Velkého Stavidla. To však je tenké i pro kachny, nechápu, jak je to možné. Dva rybníky vedle sebe, oba zamrzlé, na jednom se v pohodě bruslí a druhý vyložené koupaliště. Ani to nezkouším, dva centimetry člověka neunesou.
O nejmenší, Ovčí rybník, se dělím s labutěmi. Zřejmě také zkoušely bruslit a z neustálého praskání ledu se posraly, všude samý labutinec. Tak šly raději plavat a já vyrazil na malé stoky.
Už byla úplná tma, k ledu trefím i poslepu. Zlatá stoka má příliš velký spád, zamrzla jen u krajů.
Podřežanaská stoka není moc vidět, jdu dál. Stejně tak Krajní stoka a Smrček.
Prostřední stoka u Široké aleje zamrzla spolehlivě, přece jen se chladný vzduch v lede udrží déle. Je ale tak zanedbaná, prorostlá a hlavně uzoučká, že pro bruslení zůstane nevyužita.
Černou stoku narýsovali podle pravítka, při vytažených stavidlech je to taková čárka mezi lesy. Člověk si připadá jeko v rovině, ale i Černá stoka má místy spád. Každopádně zajímavé bruslení rychlostí poklusu.
Nejlepší bude asi Šiškova stoka. Ta už není tak přímá, většinou široká jeden metr, málo zarostlá. Na Mlýnskou už nejdu, stejně bych po ní na Rožmberk nedojel. Jakmile stoka opustí les, zmizí z ní led.
Na konci Široké aleje se stéká několik malých stok, dále pokračují jako Prostřední až do Rožmberka.
Škoda že mráz nevydržel o den či dva dny déle. Led - tam kde byl - hladký, nikde žádný sníh, suchá umrzlá hlína, takže i boty zůstaly při přechodech čisté jak do bálu. Až jednou unastane počasí podle bruslařských přání, vydá okolí Třeboně na týdenní dovolenou po rozmanitých a zajímavých vodách.

na Světě je krásně, teda - bohužel - bylo

na Světě je krásně, teda - bohužel - bylo

kraje u pozvolných břehů byly naprosto bezpečné

kraje u pozvolných břehů byly naprosto bezpečné

Šiškova stoka pro bruslaře milující divočinu

Šiškova stoka pro bruslaře milující divočinu

mramor až ke Schwarzenberské hrobce

mramor až ke Schwarzenberské hrobce

... jen trochu vlhko

... jen trochu vlhko

kraje u pozvolných břehů byly naprosto bezpečné

kraje u pozvolných břehů byly naprosto bezpečné

bruslařův pohled na Svět

bruslařův pohled na Svět

Opatovický rybník měl v této části jen 2-3 cm tlustý led

Opatovický rybník měl v této části jen 2-3 cm tlustý led

duch se vznášel nad ledem - u Obory bruslili nejen duchové

duch se vznášel nad ledem - u Obory bruslili nejen duchové

na Třeboňsku je místo pro všechny

na Třeboňsku je místo pro všechny


Článek vložil: Stodola
Ohlasy a vzkazy k článku ( Počet příspěvků: 0 )
Článek zobrazen: 3950 x
Sobota 22.2. na Kokořínsku rekordní teploty, solidní led 25.2.2008 Archiv
Kladenský industriál Noste si brusle všude! 21.2.2008 Archiv
Chotouň poblíž Jílového u Prahy 19.2.08 Bruslení v lyžařském areálu 19.2.2008 Archiv
Třeboňsko - tající ráj dálkových bruslařů v pondělí 18. února se bruslit dalo na mizejím ledě 17.2.2008 Archiv
Bruslení v polovině února - Kokořínsko a Podkrkonoší Po měsící, kdy zůstal led jen na Lipně a v Kokořínském dole, se bruslí na více místech 17.2.2008 Archiv
Podhradská tůň - orientační bruslení, 17.2. u Mělníka: výsledky, fotky, mapy Zatím nejkrásnější počasí, druhá největší účast, nejhladší led a největší (i když o fous ne fatální) nedovtipnost pořadatele R.M. ze všech tří nedávno organizovaných OBRů byly 17.2. na Podhradské tůni pod Kokořínem. 17.2.2008 Archiv
Kladská od Jaroslava Frouze 16.2.2008 Archiv
Kokřínsko 9.-10.2.08: skvělý led na Podhradské tůni Druhý únorový víkend potěšil nejen na Lipně 10.2.2008 Archiv
úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse