brusleni a prodej nordických bruslí

Podrobnosti o ledu a trasách se dozvíte v knize
Na Bruslích Českou republikou.
Objednávejte na brusleni@icloud.com

úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse
Když se bruslaři nedaří - použití vyprošťovacích bodců Praktické rady pro koupání v bruslích s nározným postupem, jak se vyprostit z ledové díry 19.1.2008 Od vydání průvodce Na bruslích Českou republikou uplynuly dvě bruslařské sezóny, během kterých se podařilo nashromáždit více či častěji méně dobrovolně praktické zkušenosti se zanořováním a následným vylézáním z mroží díry. Abyste nebyli zaskočeni, až se to přihodí, pokusíme se své zkušenosti předat dál.
Pokud pod vámi led rupne, nezajedete pod hladinu, ale vletíte tam asi tak po ramena. Šaty jsou plné nadnášejících vzduchových bublin (kromě bruslařů naturistů). Při cestovní rychlosti se vám proboří nohy, plácnete sebou o led, který popraská a pomalu se ponoříte.
Vlétnout do studené vody není tak strašně nepříjemné, jak by člověk čekal. Rozhodně žádný šok. Šaty pomáhají, udržují u těla vrstvičku teplejší vody. Polárník Marek Orko Vácha píše v knize o pobytu v Antarktidě, že při pokusech s plaváním v moři dokázali v šatech uplavat několik desítek metrů, kdežto bez šatů mnohem méně.
Led kolem díry má tak 3 centimetry. Dobře si rozmyslíme kterým směrem se vymrožovat. Možnosti jsou směrem zpět, neb tam nás to uneslo, ke břehu nebo dopředu, rýsuje-li se tam pevný led. Ke břehu se dereme jen pokud je velmi blízko, postupně prolamování je fyzicky náročné a po několika málo metrech toho budete mít plné zuby. I pomalý proud má snahu snášet nohy, toho se dá i využít a vylézat jakoby bokem, aby nám nohy vystrkoval na led. S větším proudem, který by mohl stáhnout pod led, jsme se zatím naštěstí nesetkali. Pokud se probořený nemůže dostat na led, suchý pozorovatel nejprve udělá několik snímků, a pak se vydá naproti a vytvoří nešťastníkovi v ledu průplav. Sice se namočí, ale probořenému tím pomůže. Navíc se může předem trochu vysvléci, aby měl na sebe něco suchého.
Neprodleně zahájíme vylézání. Obvykle se dostaneme břichem na led, ten se pomalu prolomí a tak dokola dokud nedospějeme k dostatečně pevnému místu. Nepropadáme trudnomyslnosti, když to nevyjde na první nebo druhý pokus. Vyprošťovací bodce (mezinárodně označované jako ICE PICKS nebo ICE CLAWS jsou skutečně velkou pomocí, bez nich to jde velmi těžko, neb se není čeho chytit a člověk se musí vzpírat o okraj, který praská. I tak vylézání není úplně snadné, je třeba mít sílu v rukách a u dětí to může být velký problém. Kopání nohama trochu pomáhá, ale moc to nejde, voda je jako olej a brusle nejsou ploutve.
Pokud nám má kdo hodit šňůru, jde to o hodně rychleji a snáze. Silný zachránce přetáhne mrože přes kraj ledu, dřív než se led stačí prolomit. Je dobré mít na skupinu alespoň dvě šňůry nebo lépe vodácké házečky, protože dle zákona schválnosti se koupe obvykle ten kdo šňůru veze.
Věci v kapsách na břiše (rukavice, čepice, foťák, mobil) velmi znesnadňují vylézání, protože se v kritickém okamžiku zašprcnou o kraj ledu, člověk se musí jakoby nadzvednout a tím obvykle led praskne. Takže raději ve vodě vyndat předem.
Kapsy vůbec nejsou vhodné místo na mobil či kameru, koupel málokdy rozchodí, nehledě na to že mokrým mobilem nikam nezavoláš. Nejlepší místo je kapsa na vršku batohu, obvykle se vůbec nenamočí, batoh sám totiž funguje jako plovák, zejména když jsou v něm věci zabalené v pytlících. Vodotěsný futrálek (třeba plastová krabička do mrazáku) určitě neuškodí. I když toto řešení má chráněno pan Matoušek Otto z Moravské Třebové (Užitný vzor č. 15890 z r. 2005), my se k němu museli draze dopracovat sami.
Pořádná zima začne být teprve venku z vody. Je třeba rychle se převléct do suchého. Když je dost zima, prsty vám začnou mrznout ještě než stihnete rozvázat brusle, mokré věci zamrzají a špatně se svlékají, nohy i vše mokré přimrzá k ledu nebo zemi. Velmi oceníte pomocnou ruku, která vám třeba vyndá suché věci z batohu a postará se o ty mokré, podá čaj etc. Snažte se být neustále v pohybu, abyste se zahřáli, pobíhat, poskakovat. Rozdělávat oheň nemá moc cenu. Alkohol v mrazu dlopuhodobě nepomůže. Lepší je lahvička s horkou čokoládou, zabalená a zaizolovaná pro případ krize. Spolu s pohybem zahřeje a dodá energii.
Nemáte li základnu na dosah, je suché převlečení zabalené v sáčcích naprostou nezbytností. Přes suché oblečení si klidně oblečte mokré šusťáky a větrovku, vody je v nich málo a stejně nejspíš už zmrzla. Přes suché ponožky si natáhněte do mokrých bruslí sáčky, vydrží to dokud se nohy nezahřejí a nevytvoří si zavlhlé mikroklima.
No a pokud je led k tomu, můžeme klidně pokračovat v krasojízdě. Z asi 5 našich mrožení si ani jedno dotyčný neodstonal.
Perlička na závěr: Bruslař se snažil zdolat řeku Ploučnici po asi metrovem pruhu ledu kolem krajů. Když se už rozhodl, že to fakt nemá cenu, odepnul a odložil své vzácné nordické brusle a jal se škrábat na břeh. Vtom se kraj utrhl a brusle sjely do vody. Bruslař pak strávil radostnou půlhodinku potápěním ve více než metrové hloubce než brusle vylovil... Sepsal podle vlastní zkušenosti Tomáš Matoušek, vyfotil a doplnil Jan Stodola

samostatné vyprošťování pomocí bodců

samostatné vyprošťování pomocí bodců

Orlík - na tomto ledu se bruslilo, díru jsme museli dokreslit

Orlík - na tomto ledu se bruslilo, díru jsme museli dokreslit

koupel v lednovém Labi za použití vyprošťovacích bodců

koupel v lednovém Labi za použití vyprošťovacích bodců

vyprošťovací bodce v akci - vzpor na rukou a přitažení

vyprošťovací bodce v akci - vzpor na rukou a přitažení

vyprošťovací bodce v akci - plazení k pevnému ledu

vyprošťovací bodce v akci - plazení k pevnému ledu

vyprošťovací bodce v akci - na pevném ledě

vyprošťovací bodce v akci - na pevném ledě

vyprošťovací bodce v akci - sušení bodců

vyprošťovací bodce v akci - sušení bodců

vyprošťovací bodce v akci - průzkum díry

vyprošťovací bodce v akci - průzkum díry

vyprošťovací bodce v akci - převlékání

vyprošťovací bodce v akci - převlékání

"Pavouci" neboli led těsně před koupelí - tentokrát jsme unikli

"Pavouci" neboli led těsně před koupelí - tentokrát jsme unikli


Článek vložil: Stodola
Ohlasy a vzkazy k článku ( Počet příspěvků: 0 )
Článek zobrazen: 22992 x
Lipno - náhled do minulé sezóny Velká cena Lipna byla zrušena - chystáme náhradní bruslení v sobotu (9.2.) a v neděli (10.2.) - dětské závody - dálkobruslařské tréninky - třeba i nějakou tu stovku (kilometrů). Nordické brusle nebudou zahálet. 3.2.2008 Archiv
Tentokrát ledové zpravodajství z ruských řek od Andreje Dronova 25.1.2008 Archiv
Neděle 20.1.2008 - poslední bruslení v nížinách Horký vítr požírá led 20.1.2008 Archiv
Když se bruslaři nedaří - použití vyprošťovacích bodců Praktické rady pro koupání v bruslích s nározným postupem, jak se vyprostit z ledové díry 19.1.2008 Bezpečnost a další nápady
Píšťanské jezero u Litoměřic Zpráva od Jaroslava Frouze 15.1.2008 Archiv
Orientační bruslení (Barabský OBR, 2. ročník, 12.1.2008) u Mělníka: výsledky, fotky, mapy letos poprvé jako součást Pražské zimní ligy orientačního běhu 12.1.2008 Archiv
úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse