brusleni a prodej nordických bruslí

Podrobnosti o ledu a trasách se dozvíte v knize
Na Bruslích Českou republikou.
Objednávejte na brusleni@icloud.com

úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse
19. 1. 2008 - led, voda, břečka, příjemné bruslení: i začátek oblevy má své lepší stránky Kokořínsko a Kladensko 19.1.2008 Kokořínsko 19.1. od Radka: Poslední mrazivé ráno v Čechách bylo středeční, jen místy i čtvrteční; a tak jsme v sobotu vyrazili do míst spolehlivě konzervujících led o několik dnů, někdy i týdnů déle než jinde. Kokořínská údolí jsou dokonalé nádoby na těžký chladný vzduch a ani slunce se tam v zimě moc nedostane.
Nejlepší podmínky jsme našli hned na prvním rybníku směrem od Mělníka ke Kokořínu - Lhoteckém. 20 cm ledu, vesměs neporušeného i u břehu. Ale před 14 dny tu asi dost sněžilo, na rybníce vznikly běžkařské okruhy a různé jiné nerovnosti. Dobře se dalo jezdit hlavně tam, kde stál 1-2 cm vody; to člověk někdy ani nevěděl, jestli ještě jede, nebo už se zastavil. Na hrbech bylo třeba dávat pozor: pád na led by sice neznamenal totéž co proboření, ale na kompletní převlečení by to asi bylo. Krásu scenérie doplňovala tenká vrstva mlhy těsně nad vodou a skály v okolí.
Další rybníky v Kokořínském dole (Harasov, Kačírek, Špaček) byly k bruslení skoro nepoužitelné, kromě odklizených miniplácků - sníh vytvořil poměrně kompaktní břečku, do které se brusle zařezávaly nebo propadaly.
Odpoledne jsme se od Pšovky dopracovali k údolí Skalského potoka a nedávno vybudovanému velkému rybníku u Sudoměře, kde jsme ještě nikdy nebruslili. Tady byl dobře sjízdný plácek u hráze, dál byly nejrůznější druhy břečky - místy se v tom jezdit dalo, jinde byla k vzteku i chůze - bota prošlapovala tenkou vrstvu ledu, bořila se do břečky a zastavila se až o 15 cm silný starý led.
To už je pokročilá odpolední hodina a venkovní teplota asi 12°C. Je čas brusle zabalit - jestli jen na dnešek, nebo na delší dobu, to se uvidí.

Okolí Kladna
Ve čtvrtek přišel mejl od karlovarského Jaroslava, že Pražáci zanedbávají Kladensko, ač ho mají hned za letištěm. Zastyděl jsme se a v sobotu napravil mezery ve středočeském poznávání. Dalo by se bývalo objet více míst, ale Turyňský rybník s rezervací Záplavy stačil nejen z hlediska sportovního výkonu, ale i k uspokojení z krajinného dojmu. Slunce sice nesvítilo, přesto teplo jako na koupání. Buď si zabruslíme nebo se vykoupeme. Ke koupání by bylo potřeba velkého úsilí při prosekávání patnácticentimetrového ledu, tak bruslíme na většinou hladkém ledě, místy lehce hrbolatém od zledovatělého sněhu. Na dříve vyplužených bludištích a pláccích stojí něco málo vody - to je přesně led, jaký milují Švédové.
Jeden okruh na Turyňském rybníku v Kamenných Žehrovicích měří něco málo přes čtyři kilometry, západní břeh tvoří mokřiny s pahýly popadaných olší, rákosem a hnízdišti volavek a mnohého dalšího ptactva. Kousem od přítoků na severozápadě rybníka se dá přejít několik metrů pevniny na obzvláště divoké tůňky. Na nordických bruslých žádný problém, rozepnout vázání, pár kroků a už zase na bruslích. Jen překonat půlmetr vody a doufat, že led ve vedru neustupuje příliš ryvchle, abychom se mohli vrátit. Tohle je typický jev při prudkých oblevách. Led na jezerech a rybnících vydrží dlouho, ale nejde se na něj dostat, neboť led u břehů roztaje hned, zbytek odolává až do jara.
Díky dešti a žhavému větru se led vyhladí - a pokud ještě přimrzne, dočkáme se ledu jak na kluzišti.

Sobota dopoledne - Kokořínsko, Lhotecký rybník

Sobota dopoledne - Kokořínsko, Lhotecký rybník

Lhotecký rybník

Lhotecký rybník

Lhotecký rybník

Lhotecký rybník

nádrž u Sudoměře

nádrž u Sudoměře

... a pak že nejde bruslit na vodě - Turyňský rybník

... a pak že nejde bruslit na vodě - Turyňský rybník

Pro milovníky pohodlí fungoval i za vysokých teplot výkonný tahoun

Pro milovníky pohodlí fungoval i za vysokých teplot výkonný tahoun

Turyňský rybník u přítoků

Turyňský rybník u přítoků

Turyňský rybník - na návštěvě v ptačím království

Turyňský rybník - na návštěvě v ptačím království

Turyňský rybník - rákosové bludiště

Turyňský rybník - rákosové bludiště

obytný pahýl

obytný pahýl

V sobotu mohly bruslit i těžší váhy

V sobotu mohly bruslit i těžší váhy

Hnízdiště turyňských letadel

Hnízdiště turyňských letadel


Článek vložil: Radek
Ohlasy a vzkazy k článku ( Počet příspěvků: 0 )
Článek zobrazen: 4559 x
Tentokrát ledové zpravodajství z ruských řek od Andreje Dronova 25.1.2008 Archiv
Neděle 20.1.2008 - poslední bruslení v nížinách Horký vítr požírá led 20.1.2008 Archiv
Když se bruslaři nedaří - použití vyprošťovacích bodců Praktické rady pro koupání v bruslích s nározným postupem, jak se vyprostit z ledové díry 19.1.2008 Bezpečnost a další nápady
Píšťanské jezero u Litoměřic Zpráva od Jaroslava Frouze 15.1.2008 Archiv
Orientační bruslení (Barabský OBR, 2. ročník, 12.1.2008) u Mělníka: výsledky, fotky, mapy letos poprvé jako součást Pražské zimní ligy orientačního běhu 12.1.2008 Archiv
Orientační bruslení už tuto sobotu (12. ledna) - na Barabě u Mělníka! Závody v lyžařském oritenťáku se ruší, ale ledy ujdou 10.1.2008 Archiv
úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse