brusleni a prodej nordických bruslí

Podrobnosti o ledu a trasách se dozvíte v knize
Na Bruslích Českou republikou.
Objednávejte na brusleni@icloud.com

úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse
Neděle 20.1.2008 - poslední bruslení v nížinách Horký vítr požírá led 20.1.2008 V Praze a okolí led zmizel skoro ze všech vodních ploch nebo ho od břehu dělí několik metrů vody. Poslední bruslitelný led jsme našli v neděli večer v Dolních Břežanech u hráze. Rybníček se schovává v dolíku, chlad od ledu vítr tak snadno neodfoukne. Nicméně nástup na led jsme zvládli jen s pomocí saní. Led už měl jen kolem pěti centimetrů, u krajů výrazně méně. V pondělí už to asi bez koupele nepůjde.
V Kokořínském dole by led ještě mohl vydržet, stejně tak vypadá nadějně Lipno, ale kvalitu povrchu na dálku špatně odhadnu. Led na Lipně měl více než 20 cm, a to by mělo ještě několik dní vydržet. Potíž bude s nástupem, u krajů se objeví brzy voda.

Stále platí, že níže zmíněné vodní plochy v Praze a okolí jsou bruslitelné, dokonce se podmínky zlepšují tím, že povrch ledu zarovnávají nadnulové teploty přes den. Na některých rybnících či jezerech může být mezera mezi břehem a ledem, půl metru od břehu už je led velmi silný. Pokud dáte pozor při nastupování na led, další nebezpečí už nehrozí. Samozřejmě při zachování zdravé opatrnosti, jako při každém bruslení.

Hladký led a velké plochy najdete na Benešovsku, zde přízpěvek převzatý z diskuse - dík za něj:
Hladký led na rybnících mezi Benešovem a Olbramovicemi ze dne 14.1.2008
Na Benešovsku napadlo po Novém roce minimum sněhu a tak se led při oblevě minulý týden zalil kompletně vodou a znovu umrzl, takže tamní podmínky vcelku luxusní.
Nejprve jsme si dali Podhrázský rybník (vedle obce Tomice), ten je v oblasti největší (obvod přes 3km). Led je silný 10-15cm.
Po obědě jsme se přesunuli na Konopišťský rybník, kde je led neméně silný a povrch ještě o něco kvalitnější.

Starší stále aktuální zprávy:
O víkendu 12. a 13. ledna panovaly bruslení příznivé podmínky. Na Barabě u Mělníka jsme odbruslili orienťák na lehce hrbolatém ledu, ale pořád bruslitelném i pro malé děti. Nordickým bruslím zledovatělý sníh nevadil vůbec, hokej by vyžadoval velmi zručné krotitele puku. Podobná situace je na všech polabských ledech i v okolí Prahy. Kde někdo vyhrnul rozbředlý sníh, je led hladký, kde se nebruslilo ani nechodilo, tak tam je přetálý zledovatělý sníh, v chladnějších místech přimrzlý sníh, ne kterém se bruslit dá, leč bez větších požitků.
V neděli jsem objevil neuvěřitelně kvalitní led na malé tůni v Dolních Břežanech (obec 50 metrů - opravdu metrů - od jižní hranice Prahy), "Na hrázi" nad čističkou. Neznámí dobří lidé před několika dny vyplužili celou tůň do čista, teď je tam led, na kterém se dá spolehlivě vodit puk poslepu, aniž by přeskočil čepel hokejky. Kromě plochy velikosti dvou hokejových kluzišť vytvořili ovál o délce cca 250 metrů. Přístup po schodišti z hráze.
Při nástupu na led nás míjela mladá perspektivní rodinka, jejíž členové mezi sebou vedli hovor na téma nebezpečí propadnutí a že led po oblevě nemůže být silný. Ve skutečnosti se obleva ledu vůbec netýká, na Barabě, v Podkrkonoší, v Praze i v Břežanech se síla ledu pohybuje mezi 15 a 25 centimetry, což unese spolehlivě i osobní auto.

Je to těžko k uvěření, ale v Praze se bruslí na Šeberáku a okolí. Ostatní ledná plochy by měly být v podobném stavu, jde jen o to, kolik šikovných lidí včas odhrnulo sníh.
Na Šeberáku je cca 6 docela velkých vymetených ploch s krásným ledem a jedna oválná dráha na konce směrem k Průhonicům. Nevymetená plocha už je tvořena také ledem, ale velmi hrbolatým. Přesto se na něm na nordických bruslích dá přejet, i když s žádným velkým požitkem.
Podobná situace je i na Hrnčířském rybníku, kde je také vymetené bludiště. Síla ledu na obou rybnících je dostatečná, odhaduji 15-20cm.
Háfn, neboli zátoka pod Vyšehradem je celá pokrytá velmi slabým ledem. Pokud klesnou teploty, mohlo by tady být brzy kvalitní bruslení.

Původní Radkův text:
Bruslení v Praze a v okolí se bude muset přestěhovat na uklizené plácky, pokud ho obleva nevyžene i odtamtud. Ještě včera zcadlově hladký led v části libeňského přístavu pokrylo během nedělního rána a dopoledne asi 10 cm sněhu. Proto jsme z možného sportovního náčiní vybrali radši běžky než brusle a jeli to omrknout. Na led je velmi obtížný přístup přes rozměklý a tenký led u břehů - vlastně to jde jen na dvou či třech místech, dál už je ale led kompaktní. Projet se dá velké "T" po části ramene u Rokytky a téměř celém rameni u Libeňského mostu - prašan celkem jasně vyznačuje bezpečně zamrzlá místa. Při teplotách nad nulou předpovídaných na další dny ale tohle kritérium brzo přestane platit.

Rybník u Únětic, neděle 13.1. (od Radka)

Rybník u Únětic, neděle 13.1. (od Radka)

Libeň 6.1.

Libeň 6.1.

Libeň 6.1.

Libeň 6.1.

Únětice - \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

Únětice - \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

Neděle 20.1.2008 - noční bruslení v Dolních Břežanech

Neděle 20.1.2008 - noční bruslení v Dolních Břežanech


Článek vložil: Radek
Ohlasy a vzkazy k článku ( Počet příspěvků: 0 )
Článek zobrazen: 5004 x
Lipno celé pokryté ledem a příjemně sjízdné i 17. února Snímky tajemné díry u Dolní Vltavice 9.2.2008 Archiv
Lipno - náhled do minulé sezóny Velká cena Lipna byla zrušena - chystáme náhradní bruslení v sobotu (9.2.) a v neděli (10.2.) - dětské závody - dálkobruslařské tréninky - třeba i nějakou tu stovku (kilometrů). Nordické brusle nebudou zahálet. 3.2.2008 Archiv
Tentokrát ledové zpravodajství z ruských řek od Andreje Dronova 25.1.2008 Archiv
Neděle 20.1.2008 - poslední bruslení v nížinách Horký vítr požírá led 20.1.2008 Archiv
Když se bruslaři nedaří - použití vyprošťovacích bodců Praktické rady pro koupání v bruslích s nározným postupem, jak se vyprostit z ledové díry 19.1.2008 Bezpečnost a další nápady
Píšťanské jezero u Litoměřic Zpráva od Jaroslava Frouze 15.1.2008 Archiv
úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse