brusleni a prodej nordických bruslí

Podrobnosti o ledu a trasách se dozvíte v knize
Na Bruslích Českou republikou.
Objednávejte na brusleni@icloud.com

úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse
Bruslení na ledě i na vodě Páteční výprava a výhled na víkend 9.3.2018 Vysoké teploty přišly až moc brzy. Ráno se mi na led moc nechtělo, nečekal jsem ideální podmínky a trochu se obával nevyzpytatelného ledu.

Sraz na soutoku Berounky a Vltavy: Nástup překvapivě bezproblémový, pevný led hned od prvního kroku. Mezi mostem a soutokem led hladký, tvrdý a silný. Pod mostem se dalo projet jen u levého břehu, ale ne po náledi, ta už je pod vodou. Kousek za přístavní budovou se oběbují na středu řeky oka, předpokládám, že jich je čím dál tím více a budou postupovat směrem po proudu. I tak kilometr pěkného bruslení.

Už dlouho jsme nebyl na Krňáku, zkoušíme to tam. Nedá se nastoupit, a kdo ví, jeslti by se dalo bruslit. Dále od břehu vypadá led silně a pevně, ale bez nástupu to není nic platné.

Padrtě: neskutečně silný led, čerstvě posněžený cca 2 cm. Povrch ledu tvrdý, každou chvíli se brusle zaryjí do dvojáku. Na Dolním u přítoku jsou znát zbytky hokejového plácku ze zápasu po sedmdesáti letech. Na Horním se bruslí ještě o trochu hůře. Ale je to tam hezké. S hůlkami by se tam o víkendu dalo vyrazit, bez hůlek jen, pokud povrch ještě více nataje nebo naopak přimrzne.

Cestou přes Březnici se zablýskne plocha zámeckého rybníka a slibně vypadá i říčka Vlčava nebo už Skalice. Nástup na rybníky (jsou tam tři) bezproblémový, led nesmírně silný. Jen se trochu zařezává, ale pravidelně a očekávaně. Řeka nejlepším dnešnéím bruslením. Silný a tvrdý led, hladký. Od jezu až po druhý most v Březnici dálnice, občas louže na ledě, aby se lépe fotilo.

Ze Zvíkovského mostu přes Otavu házíme menší kámen. Jen se odrazí. Veliký kámen taktéž. Pro nástup volíme Štědronín-Plazy, je tam pozvolný břeh. Z prudkých břehů nastoupit nejde, okraje jsou rozlámané a nepromrzlé. Po pláž u Plazů jen brod "po nápravy", tj. asi 5cm. Brusle se na Otavě boří. Možná s hůlkami by se dalo jet soupaž docela pohodlně, bruslí se se větším úsilím. Malé fleky černého ledu jsou zalité tenou vrstvou vody, po těch se bruslí skvěle. Na soutoku u Zvíkova začíná dálnice černého zalitého ledu po proudu. Po kilometru začíná oblast mramorovaného ledu, jarního šustivého. Prorazit se nedá, ale stabilita šustivého ledu se nedá dohadnout. Končíme 3 km pod Zvíkovem, neboť to nevypadá na zlepšení ledu a šustění se zintenzivňuje. Na březích se válí kry jehličkového ledu. Ač jsou velké, neváží skoro nic a snadno se rozprsknou na množství ledových jehliček. To je přesně ten šustivý led, který máme pod nohama. Pořád je ale pevný.

Otava může ještě tát, ale Vltava by potřebovala přimrznout. Vypadá to, že na otavském vzdutí by se mohlo bruslit ještě dlouho, ale vše záleží na průběhu počasí.

Padrtě, pokud na ně naprší nebo zmrznou, by měly vydržet také dlouho.


Původní text:

Nastává bruslení na vodě!

Nabízí se zajímavé terény. Lipno by mohlo být v pátek či v sobotu použitelné, sněhová pokrývka taje.

Nebo Amerika, co Doktore, nevyzkoušíme ji zase po letech? Na Americe ztížili přístup. Nejspíš je nepřístupná.

Určitě by se mělo dát bruslit tam, kde v posledních týdnech ledy zesílily, např. na Podhradksé tůni u Kokořína. V Českém ráji také, ty rybníky jsou chráněné v ďolíku.

Padrtě sice nejsou v ďolíku, ale led tam zmohutněl.

Jistou obtíží bruslení v příštích dnech bude nástup na led. Hladiny se zvedly, u břehů tak je různě široký vodní příkop. K nástupu se dají využít např. pohozené fošny, loďky, stromy nakloněné nad led atd.

Je důležité, aby šlo o led, který nevznikl ze sněhu. Do toho se brusle boří.

Plácek slavného padrťského hokejového zápasu

Plácek slavného padrťského hokejového zápasu

Pokles na Horním rybníku

Pokles na Horním rybníku

Křídla

Křídla

Zámecký rybník Březnice

Zámecký rybník Březnice

Vlčava či Skalice

Vlčava či Skalice

Na řece v Březnici

Na řece v Březnici

Na řece v Březnici

Na řece v Březnici


Článek vložil: Stodola
Ohlasy a vzkazy k článku ( Počet příspěvků: 2 )
Článek zobrazen: 1650 x
První jarní led Kde se bruslí na první jarní den 21.3.2018 Ledové zpravodajství
Tajemna jezírka Vysočiny TO Tajemné jezero je jen jedno, ale proč nevzít za vděk i jeho mnohem menšími alternativami 21.3.2018 Ledové zpravodajství
Ledová nádhera Zdobnice Zkusil jsem si bruslení v proudící vodě 14.3.2018 Ledové zpravodajství
Bruslení na ledě i na vodě Páteční výprava a výhled na víkend 9.3.2018 Ledové zpravodajství
Přehled ověřeného bruslení + mnoho cenných informací v diskusi V úterý 6. března sněží, v tuto chvíli neplatí nic z níže uvedeného Čtěte diskusi, obecnou i pod články - děkuji všem přispěvatelům za dobré informace 6.3.2018 Archiv
Sjezd Olomoucké Bystřice Bruslař na horské bystřině WW 1-3 5.3.2018 Ledové zpravodajství
Jak se vyprostit z ledu Jednoduchý návod i pro nepřipraveného bruslaře 5.3.2018 Bezpečnost a další nápady
Kouzlo říčního bruslení Sázava z Poříčí do města Sázavy a kousek nad soutok k tomu 3.3.2018 Ledové zpravodajství
úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse