brusleni a prodej nordických bruslí

Podrobnosti o ledu a trasách se dozvíte v knize
Na Bruslích Českou republikou.
Objednávejte na brusleni@icloud.com

úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse
Kouzlo říčního bruslení Sázava z Poříčí do města Sázavy a kousek nad soutok k tomu 3.3.2018 Hornád byl v minulém roce jedinou nepřehrazenou řekou, kterou se mi podařilo sjet. V této sezóně jsem nedoufal, že by mohla jakákoli řeka zamrznout tak, aby se na ní dalo dálkově bruslit. Sázava to splnila. Nebyl jsem na ni připraven, jen jsem si odskočil.
Na soutoku s Vltavou je úsek cca 2,5km dlouhý, kde se bruslí na hladkém ledu. Na konci vzdutí se nakupily při zamrzání kry, řeka se naježila. Tam se nedá bruslit, jen přehopkat na plošky sjízdného ledu. Nad pikovickou lávkou už začíná normální bruslitelná náleď, která se střídá s obcházením po břehu. Pro sjíždění řek jsou vhodné hůlky s hroty na led. Některé nnáledě jsou tak úzké, že se dají projet jen na jedné brusli, hůlky obstarají dopředný pohyb. Jindy se hůlky odí na odlehčení při přejezdu slabého místa. Kdysi dávno jsem sjížděl hodní tok Jizery bez hůlek a to nešlo. Sázava je sice daleko klidnější řeka, ale hůlky jsou téměř nezbytné.
Teď skok do Poříčí. Od Pikovic to Týnce řeka hodně teče, asi by se víc chodilo než bruslilo. Na jezy od Poříčí nahoru byl vždy hladký led s nepatrnou vrstvou sněhu, který přeci jen trochu brzdil. Ale to nevadilo, stejně foukal protivítr. Povzbudivé je i to, že nad jezy se bruslilo, žádné davy, ale i tak povzbudivé.
V proudných místech už se další bruslaři nevyskytovali, kromě těch několika, kteří postupovali přede mnou. Zato spousta zvířar opeřených, šupinatých i chlupatých. Nutrie plavou obratně, ale když zabloudí na led, předvedou baletní představení. Proti bruslaři nemají vůbec šanci na útěk.
Velkou výhodou buslení na Sázavě je železniční trať vinoucí se se kolem, zastávka co dva kilometry. K městu Sázava se postupuje náročně, kaňon zúží řeku, náledě jsou titěrné. Do Sázavy se toho víc nachodí než na bruslí. Až opět řeka zamrzne, tak by to stálo za opravdu sdlouhý výlet ve stylu MTB (Mírně Terénního Bruslení). Levý břeh se jevil buslitelnější než pravý a díky četným jezům nebyl problém se v případě potřeby vrátit a zvolit břeh druhý.

Pohodlná náleď pro rychlé bruslení

Pohodlná náleď pro rychlé bruslení

Ježatý led na konci vzdutí Vranské přehrady na Sázavě

Ježatý led na konci vzdutí Vranské přehrady na Sázavě

Průnik ledovými ostny vyžaduje obratnost

Průnik ledovými ostny vyžaduje obratnost

Objížďka u Pikovic

Objížďka u Pikovic

Stopy ptactva nad jezem v Poříčí

Stopy ptactva nad jezem v Poříčí

Žralok v Poříčí

Žralok v Poříčí

Užší však stále pohodlná náleď

Užší však stále pohodlná náleď

Tvůrší vymetání ledu

Tvůrší vymetání ledu

Nejužší zdolaná náleď, zde po jedné brusli

Nejužší zdolaná náleď, zde po jedné brusli

Ještě čerstvý kapr. škoda, že jsme neměl hlad

Ještě čerstvý kapr. škoda, že jsme neměl hlad


Obrázky:
strana [ 1, 2 ] <<  < > >>     položky [ 1 - 16 ] z 18

Článek vložil: Stodola
Ohlasy a vzkazy k článku ( Počet příspěvků: 0 )
Článek zobrazen: 2300 x
Přehled ověřeného bruslení + mnoho cenných informací v diskusi V úterý 6. března sněží, v tuto chvíli neplatí nic z níže uvedeného Čtěte diskusi, obecnou i pod články - děkuji všem přispěvatelům za dobré informace 6.3.2018 Archiv
Sjezd Olomoucké Bystřice Bruslař na horské bystřině WW 1-3 5.3.2018 Ledové zpravodajství
Jak se vyprostit z ledu Jednoduchý návod i pro nepřipraveného bruslaře 5.3.2018 Bezpečnost a další nápady
Kouzlo říčního bruslení Sázava z Poříčí do města Sázavy a kousek nad soutok k tomu 3.3.2018 Ledové zpravodajství
Prodej NORDICKÝCH BRUSLÍ a VYPROŠŤOVACÍCH BODCŮ 2.3.2018 Prodej bruslí a vybavení
Soutok Sázavy s Vltavou a další kuriozity na skok od Prahy Vrané - Štěchovice - Slapy - soutok a další místa na Sázavě V pátek stále platí, jen trochu prachového sněhu na povrchu 2.3.2018 Ledové zpravodajství
Středeční noc dlouhých nožů na Orlíku Bruslení při měsíčku i s koupáním 1.3.2018 Ledové zpravodajství
Kam dál? Ćtvrte+pátek+víkend 28.2.2018 Archiv
úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse