brusleni a prodej nordických bruslí

Podrobnosti o ledu a trasách se dozvíte v knize
Na Bruslích Českou republikou.
Objednávejte na brusleni@icloud.com

úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse
Zázrak faráře Toufara na Tajemném jezeře 22.2.2018 Kostel sv. Víta zbyl jako jediná stavba po zatopené obci. Vždy se najednou vynoří - ne z vody - mezi zalesněnými stráněmi jako z pohádky. Dlouhá léta jsem uvažoval, že by se mohl stát bruslařským kostelem.
Během prvního bruslařského víkendu této sezóny, kdy nebylo zamrzlé ještě skoro nic, jsem se dozvěděl, že v neděli 25. února se tam bude konat vzpomínková mše na Josefa Toufara, místního oblíbeného faráře, kterého v roce 1950 umlátili komunisti ve snaze přimět ho k součinnosti při propagandistickém zneužití tzv. číhošťského zázraku. Vzhledem k tomu, že běží proces blahořečení Josefa Toufara, napadlo mě, že by se mohl hodit zázrak, který se při těchto příležitostech vyžaduje. Před dvěma týdny by zazrakem bylo, aby 25. února Tajemné jezero zamrzlo. Tenkrát bylo teplo, led skoro nikde, sněžilo. Tři dny před nedělí už se na Tejemném jezeře bruslí, to asi nikdo nečekal. Takže kdo má zájem, v neděli 25. února ve 14:00 u sv. Víta na Tajemném jezeře.

Ve čtvrtek, 22. února nastupujeme u Dvojitého mostu bez problému. Most se podjet nedá, je tam prasklina. Led překvapivě pevný a tvrdý, ač se ze značné části sestává ze sněhu rozmočeného a přemrzlého v led. Jen u sluncem ohřívaných břehů je třeba dávat pozor. A také na dvojáky v místech, kde se sníh ještě důkladně nepřetvořil. Těch míst je málo a nehrozí nic víc než plácnutí sebou do vlhka. Tato místa, doufám, do dalších dnů promrznou.
Proti proudu končíme u jezu před Bělským mlýnem a vyrážíme po proudu. Led je pořád výborný, jen místy se vyhybáme sněhovým polím se zmíněným dvojákem. Zárodky bariérových prasklin se také snadno objíždí. K jeskyním bychom mohli vystoupit, ale postupujeme dále po proudu. Objevují se nově zamrzlá místa s černým ledem 3-5cm, a také otevřená voda, ale to už jsme na dohled silničního mostu. Tam musíme po břehu obejít vodní příkop, bariérovou prasklinu, která nejde přejet. Zlomené ledové desky vyplňuje kolem půl metru vody. Skok 4 a více metrů by to také vyřešil. Podle pravého břehu by se dalo pokračovat, led je slabý, tak si užíváme oka černého ledu a pomalu se vracíme.
Zajímavostí dříve nepostřehnutou jsou ledové stopy zvěře vedoucí ke slabému ledu a tam prolomený ledový koridor. Když už je jich nepočítaně a žádná utopená zvířátka nenalézáme, jde nesjspíš o vydry nebo podobné vodní potvory, které takto vstupují do vody, když jim zamrzla většina jezera.

U sv. Víta

U sv. Víta

Kruhy

Kruhy

Plavba

Plavba

Vzorná výbava

Vzorná výbava

U vody za slunečného dne

U vody za slunečného dne

Zamrzlý vstup vyder?

Zamrzlý vstup vyder?

Primitivní živočich

Primitivní živočich

Vodní příkop, s ponorem sjízdný

Vodní příkop, s ponorem sjízdný

Švédský styl bruslení proti větru

Švédský styl bruslení proti větru

Bruslení po oblázcích

Bruslení po oblázcích

Most na dohled

Most na dohled


Článek vložil: Stodola
Ohlasy a vzkazy k článku ( Počet příspěvků: 1 )
Článek zobrazen: 2736 x
Středeční noc dlouhých nožů na Orlíku Bruslení při měsíčku i s koupáním 1.3.2018 Ledové zpravodajství
Kam dál? Ćtvrte+pátek+víkend 28.2.2018 Archiv
Nácvik měsíčního bruslení - soutok zamrzl Soutom Berounky s Vltavou pokryt hladkým ledem 27.2.2018 Ledové zpravodajství
Zázrak faráře Toufara na Tajemném jezeře 22.2.2018 Ledové zpravodajství
Padrťský hokejový match, první po sedmedesáti letech ... a možná vůbec první 18.2.2018 Ledové zpravodajství
Den plný bruslení v sezóně beznaděje Průzkumná cesta v sobotu 17.2. 17.2.2018 Archiv
Čtvrteční výprava na sever Máchovo jezero, případně další 14.2.2018 Ledové zpravodajství
Neděle na západě Rybníky mezi Bochovem a Skoky 12.2.2018 Archiv
úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse