brusleni a prodej nordických bruslí

Podrobnosti o ledu a trasách se dozvíte v knize
Na Bruslích Českou republikou.
Objednávejte na brusleni@icloud.com

úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse
Neděle na západě Rybníky mezi Bochovem a Skoky 12.2.2018 Hnykovic video zde: https://youtu.be/6b74l9Bsne4

Sobotní radovánky na pružném ledu severně od Prahy vystřídala jistota na západě. Dášou a Tomášem objevené rybníky mezi Bochovem a Skoky byly a stále jsou bezstarostné. Led 8cm a více, ozývá se pouze praskání typické pro sedání nepatrně vzednutého ledu zpět na vodní hladinu. Výjimečně si dáváme pozor při nástupech, ale jen na rybníku Malý Polom.
Z ledových ploch je výhled do dáli, jako by se rybníky nacházely na střeše světa. Plochý rybník je dostatečně velký na prohnání dlouhých bruslí. Zvýšená hladina vytvořila na několika místech bruslitelné lužní ledy, kličování mezi stromy a keři na bruslích. Dále nám kdosi snědl utopenou srnku, z naší tříčlené výpravy nikdo neobědval. Liška zůstala zamrzlá v ledu kompletní, ovšem obvykle požíváme jen lišky z rostlinné říše. V ledu pororujeme Radkovy vlasy - ne, nikdo se neutopil, jde o texturu ledu.
Na velkém Polomu se pokoušíme dobýt ostrov. Je bráněn dělem, johož střelba kromě samotné obrany pstrova má plašit opeřené rybožrouty. Není mi zcela jasné, proč dělo v půlhodinových intervalech střílí, i když je rybník zcvela pokrytý mohutným příkrovem ledu. Asi mají rybáři dost pěněz na propan-butan, kterým je dělo živeno. Vysoké rákosí na jihovýchodním břehu připomíná Jiřickou tůň v Polabí.
Mezi rybníky se krátce přechází, podmáčená půda je dostatečně zmrzlá, aby se nebořila. Na bezejmenném, ale možná nejkrásnějším rybníku soustavy jižně od Velkého Polomu vytahujeme zpod ledu půlmetrového kapra. Mohli bychom si ho připravit na důmyslném opékacím zařízení místních rybářů či pytláků, jen kdyby býval zhynul nedávno. Snad si na něm pochutná hojné ptactvo v okolí rybníků. Na břehu stojí opravená kaplička, zatím bez výzdoby. Nejspíš se tam zachovala jen hromádka kamení, kterou někdo znovu sestavil, omítl a zastřešil. V oblasti je neobvyklé ticho, žádná dálnice, minimum lidí. Postcivilizační pustina.
Na Malém polomu potkáváme skupinu Hnyků, která se za minulé zimy proslavila neobvyklými bruslařskými výpravami a hlavně úchvatnými články o nich. Schválně co stvoří o rybnících u Bochova.
Při odchodu jsme potkali trojici bruslařů, jinak tam panuje klid a ticho. Na rozdíl od sobotního Mácháče zde nevytvoříme vlnu, led nehraje ani nezpívá. Zajímalo by mě, kde se nalézali početní burslaři, když ne na takto zajímavých a zcela bezpečných rybnících.
Když už jsme byli tentokrát na západě, vypravili jsme se po prastaré, dnes nepoužívané silnici k největšímu rybníku oblasti. Z bruslení nic nebylo, led neunesl ani dřevěné polínko. Soumrak jsme strávili kulturně-historickým průzkumem a posloucháním výkladu v poutním kostele Skoky, to kdyby někdo potřeboval nápovědu. montblanc-copy.eydoc.com

Lužní led

Lužní led

Velký Polom - obráceně je to kvůli technické chybě

Velký Polom - obráceně je to kvůli technické chybě

Liška označená

Liška označená

Příliš hlučné dělo

Příliš hlučné dělo

bezejmenný rybník

bezejmenný rybník

setkání na Malém Polomu

setkání na Malém Polomu

Prastará silnice, která nevede "nikam"

Prastará silnice, která nevede "nikam"

to je ten zmíněný větší "rybník"

to je ten zmíněný větší "rybník"


Článek vložil: Stodola
Ohlasy a vzkazy k článku ( Počet příspěvků: 1 )
Článek zobrazen: 1385 x
Padrťský hokejový match, první po sedmedesáti letech ... a možná vůbec první 18.2.2018 Ledové zpravodajství
Den plný bruslení v sezóně beznaděje Průzkumná cesta v sobotu 17.2. 17.2.2018 Archiv
Čtvrteční výprava na sever Máchovo jezero, případně další 14.2.2018 Ledové zpravodajství
Neděle na západě Rybníky mezi Bochovem a Skoky 12.2.2018 Archiv
První pořádné bruslení v Česku jsme si náramně užili skutečnost podstatně překonala očekávání 10.2.2018 Ledové zpravodajství
Mácháč hladký a tenký Čerstvé zprávy se objevují na Facebooku Dálkové bruslení 9.2.2018 Archiv
V Jablonci je Mšenská přehrada plná bruslařů ... a protože to je jediné opravdu pozitivní zjištění ohledně ledu, píšu ho jako článek, aby nezanikl v komentářích, ... 7.2.2018 Archiv
Liberec má led! Také Čertova hrbatina... V Liberci si moje kolegyně pěkně zabruslila, ale vyhodili ji pánové od policie. Tam, kde cca před 14 dní hodně sněžilo, se sníh už proměnil v led. Problematické budou nástupy. 28.1.2018 Archiv
úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse