brusleni a prodej nordických bruslí

Podrobnosti o ledu a trasách se dozvíte v knize
Na Bruslích Českou republikou.
Objednávejte na brusleni@icloud.com

úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse
Páteční a sobotní bruslení za tepla: Medard, Záplavy a soutok Vltavy s Berounkou Nejlepší led na soutoku - aktualizováno v sobotu dopoledne 17.2.2017 Po ranním dešti jsme očekával bruslení na vodě.

Na Medardu se všechna voda vsákla do svrchního měkčího ledu. Obbruslili jsme nově zatopený důl dvakrát po obvodu se zajížďkami doprostřed. Jedno kolečko je cca 10 km.
Vyloženě nebruslitelně se led bořil pouze v maríně (u Svatavy) a napouštěcí kanál - oboje kvůli tomu, že tam byla před deštěm silnější vrstva sněhu. Všude po celé ploše se zařezával pouze malinko, nikde se nestalo, že by nás náhlé rychlé zaříznutí povalilo. Led po celé ploše minimálně 20cm. Delší osou jezera se táhne bariérová prasklina s fotogenickými ledovými útvary. Najdou se místa, kde se dá překonat. Na východní straně prasklina dosahuje břehu, na západní se snadno objede po cca desetimetrovém pásu při břehu. Prasklina je rozvětvená, nikde nedosaheje ke břehu, kromě již zmíněného východního konce.
Je pravděpodobné, že Medard poskytuje jediné opravdu dálkové bruslení v tyto dny. Led velice silný a zařezávající se jen minimálně. Odhaduji, že pokud bude ještě pršet či nad nulou, mohlo by tam vzniknout bruslení na vodě s tím, že pod vrstvičkou ledu by byl jen tvrdý led.
Nejlépe zaparkovat a nastoupit u přívodního kanálu, tj. u Ohře. Ta silnice má uliční jméno Citická a je to přibližně v místě, kde Ohři, silnici i železnici překlenuje starý důlní most. Parkoviště tam není, nutno na kraji silnice a přejít tříkolejnou železnici v oblouku - takže velmi opatrně.
Z opačné strany od Svatavy (tam se dá také zaparkovat u silnice) je to přes neskutečně zabahněný břeh a důlní cestu, kde jezdí těžké náklaďáky deseti centimetry černého bahna.

Soutok v sobotu dopoledne stále bruslitelny.
Tvrdý led mozaikovaný, jarní. Levobřežní oblouk mostu o.k., juž je tam několik oček plus ty dávné díry po hasičích - nutno koukat pod nohy, ale jinak silný a tvrdý led. Pod mostem je kousek klasického bruslení na vodě, ale jen na fotku. A nekochat se, jinak skončíte v díře od hasičů. Z té se poleze dobře, je pvyřízlá v pořád velmi silném ledu.

Pod dálničním mostem se otevřelo pár oček - u pravého břehu led vydrží, u levého pod mostem se to bude otevírat dále.
Předledoborcový led se trochu zarývá, poledoborcový je jarní a popraskává, nemá už svoji dřívější pevnost. V sobotu s velkou opatrností!

Silný led - zařezává to, kromě pod Lahovickým mostem. Slabý led - tvrdý, jarně šustivý, zatím drží. Opatrně!

Cestou ze Sokolova jsme zkontrolovali Záplavy.
Brusle se zařezávají daleko více než na Medardu, dá se říci, že bruslit se tam nedá. Na ploše je ale dost vody a led velice silný, takže by mohla vrchní vrstva ledu roztát. Pak by se dalo krásně bruslit na vodě. Po mrazivé noci by se tam bruslilo nádherně.

Odhad Orlíku: v minulých dnech nezasněžená plocha je místy velmi slabá, hrozí proboření. Vltava i Otava proti proudu od Zvíkova se bude pomalu zaplavovat. Náledě se rozšíří, možná se zaplaví i zasněžený střed. Led je tam silný dostatečně. Lepší podmínky očekávám v neděli, kdy má přes noc přituhnout. Potíž bude s nástupem, ledy u břehu se oddělí. Chce to prkno.

Labe už ne, minulou neděli se dalo kličkovat mezi vodními oky a bylo to napínavé. Teď už maximálně zátoky a slepá ramena, pokud na nich není sníh. Hlavní tok teče!

Sobotní bruslená na vodě - Sotok, Lahovický most, levobřežní oblouk

Sobotní bruslená na vodě - Sotok, Lahovický most, levobřežní oblouk

Medard v pátek, 17. února

Medard v pátek, 17. února

Nástup přes marínu u Svatavy

Nástup přes marínu u Svatavy

Zaplavení dolu překvapilo stromy

Zaplavení dolu překvapilo stromy

Bomba

Bomba

Nástup napouštěcím kanálem z jihovýchodního cípu jezera

Nástup napouštěcím kanálem z jihovýchodního cípu jezera

Bariérová prasklina

Bariérová prasklina

Soutok v pátek navečer

Soutok v pátek navečer

Pohledný však nepevný jarní tvrdý led na soutoku

Pohledný však nepevný jarní tvrdý led na soutoku

Jediné opravdové bruslení na vodě pod levobřežním obloukem mostu

Jediné opravdové bruslení na vodě pod levobřežním obloukem mostu


Článek vložil: Stodola
Ohlasy a vzkazy k článku ( Počet příspěvků: 1 )
Článek zobrazen: 2031 x
Masopustní víkend nebude ledopustý Kde se bruslila 17.-19. února a výhled na 24.-26. února 2017 23.2.2017 Archiv
Luxusní nedělní bruslení na Medardu Po mrazivé noci na 19. února 2017 tvrdý led až do odpoledne. 21.2.2017 Archiv
Žhavá novinka: článek o přejezdu Balatonu na iDnes od Kamily a Libora Hnykových 18.2.2017 Archiv
Páteční a sobotní bruslení za tepla: Medard, Záplavy a soutok Vltavy s Berounkou Nejlepší led na soutoku - aktualizováno v sobotu dopoledne 17.2.2017 Archiv
Neziderské jezero - druhá výprava Obleva perfektně vyleštila led v severní části jezera. 15.2.2017 Archiv
Ledový medard - jedno z nejlepších současných bruslení od karlovarského zkušeného bruslaře Jardy Frouze 15.2.2017 Archiv
Orlik na dohled Od poloostrova proti zámku Orlík kamkoli proti proudu 10.2.2017 Archiv
úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse