brusleni a prodej nordických bruslí

Podrobnosti o ledu a trasách se dozvíte v knize
Na Bruslích Českou republikou.
Objednávejte na brusleni@icloud.com

úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse
Mikuláš neodolal ledovým zrcadlům Hroch v Kokořínském Dole - 5-7 cm hladkého ledu Padrťské rybníky led 8cm hladký 6.12.2016 Poslední dva roky Mikulášovi nepřály. Tentokrát svatý Mikuláš neodolal a po splnění všech povinností vyrazil chvíli před půlnocí na led. K dotazům, zda se čert nepokoušel vracet do pekel skrze led, odpovídám, že zvolil jednodušší způsob a do bran pekelných dorazil skrze obvyklé skalní průrvy.

V úterý 6. prosince platí vše, co je napsáno níže s tím, že Šeberák už je probruslený celý. nejlepší nástup z jihovýchodního břehu. V této části led nejméně praská. Nestrašidelněji praská u velkého vánočního stromu u restaurace, ač síla cca 4cm je zde stejná jako v dalších místech. Stejně jako včera jsem nastupoval z parkoviště restaurace. U hráze stále vládnou kačenky. Stejně jako včera s velkou opatrností a odhodláním ke koupeli. Viedeo na Facebooku.

Že by přicházela pořádná zima? Dnes jsem poprvé vyjel v Praze a okolí. Nejprve na svém domácím rybníčku "Na hrázi" v Dolních Břežanech. Ten jsem na podzim překonával už před čtyřiceti lety, a i nějaké koupání z těch dávných dob si pamatuji.
Tentokrát zrcadlo, bohužel poházené kamínky, tu a tam větvička z olše, ale 3,5-4 cm umožnili hodinové intenzivní bruslení. Na facebooku přidám video se zpěvem. Nástup zatím raději ne z hráze, ale od dřevěné sochy plameňáka.
Cestou zpět překvapil Šeberák. Led 3,5 cm, zatím v zátoce u parkoviště hospody, ale v úterý ráno by měl jít celý. Kromě otevřené vody u hráze, kde kačeny našly poslední útočiště. Krásně hladký led, pod bruslemi pobíhali pavouci, ale přímé ogrožení nenastalo.
Tato dvě místa jsou pro bruslaře, kteří počítají s možností koupání, jsou na něj připraveni a vědí, co dělat. Kdo v tom praxi nemá, nechť vyrazí do Kokořínského Dolu, případně na Harasov. Tam je to bez pavouků, a při běžné opatrnosti by nemělo nic hrozit.
Jako vždy zdůrazňuji, že opatrnosti na ledě není nikdy dost. Sílu ledu testujte nejlépe tyčí - na téro stránce zkuste najít pojem testovací tyč, nebo jen tyč, a poučte se o metodice.
Pro případné vyproštění doporučuji vyprošťovací bodce, které si buď vyrobíte, nebo vám je dodáme.
Zkušený bruslař Radim doporučuje přibalit si spolu s rezervním ošacením ručník. Když se před dvěma lety na Třeboňsku vykoupal, na břehu vytáhl ručník a elegantně se otřel do sucha, takže si druhou polovinu bruslení užil v pohodlí.

Padrťské rybníky (tak přeci jen oba) 8cm hladkého ledu. Hotrní byl nedávno vyloven a je cca ze dvou třetin plný, bruslit se na něm dá.
Na rybnících jihočeského typu (platí i pro přilehlé střední Čechy) pozor na nepředvídatelná slabá místa. Jak naznačeno výše, buďte připraveni na koupel, i když se vám s největší pravděpodobností nepoštěstí.

Šeberák kačenky u hráze

Šeberák kačenky u hráze

Dolní břežany "Na hrázi"

Dolní břežany "Na hrázi"

Testovací tyč

Testovací tyč


Článek vložil: Stodola
Ohlasy a vzkazy k článku ( Počet příspěvků: 4 )
Článek zobrazen: 2150 x
Bruslení na vodě 10. a 11. prosince Přehled starších i aktuálních ledů 10.12.2016 Archiv
Lipno nic moc objevného, že se tam už letos brusli se ví, všichni jste tam už nejspíš někdy byli, vše je stálé při starém, tak snad jen pro potěchu oka :-) 8.12.2016 Archiv
Výlet za ohnivým ledem Padrťské rybníky 8.12.2016 Archiv
Mikuláš neodolal ledovým zrcadlům Hroch v Kokořínském Dole - 5-7 cm hladkého ledu Padrťské rybníky led 8cm hladký 6.12.2016 Archiv
Lipno u Černé informace sice jen z webkamer, ale dost přesvědčivá, jde o http://webcam.sumava.eu/#WebcamImagePlace:5001;1481014200 6.12.2016 Archiv
Bruslení před 350 lety Malá doba ledová 3.4.2016 Bruslařovy sny a památné zážitky
Velikonoční Jizerské hory lepší podmínky jsou na koupání než na bruslení 26.3.2016 Archiv
Jizerské hory? zkusme před Velikonocemi zjistit, jak to tam vypadá 23.3.2016 Archiv
úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse