brusleni a prodej nordických bruslí

Podrobnosti o ledu a trasách se dozvíte v knize
Na Bruslích Českou republikou.
Objednávejte na brusleni@icloud.com

úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse
Přijeli jsme o den později Bruslení jeden stupeň na jih od polárního kruhu. 17.11.2015 Zatímco průběh teplot ve střední Evropě strmě útočí na staleté rekordy, bruslař obecný je jat prudkou žádostivostí a touhou, kterou v teplých krajích nelze uspokojit. Pro zmírnění naší frustrace jsme se po vzoru našeho oblíbence Oskara Karlina a na základe dosavadních úspěšných bruslařských výprav do Skandinávie rozhodli, tentokrát již v půli listopadu, vyrazit mnohem dále na sever, kde se touto dobou obvykle pravidelně bruslí. Naším vstupním bodem byla tentokráte Luleå, město na severu Botnického zálivu. Cílem bylo zahájit sezónu o několik týdnů dříve na černém švédském ledu.
Tlaková níže postupující z Atlantiku odpovídala klesající náladě naší skupiny v předvečer odjezdu. Bohužel naše letadlo neletělo dostatečně rychle, a tak nás na letišti přivítaly srážky, které se s rostoucí nadmořskou výškou postupně měnily z dešťových na sněhové. Na letišti jsme si půjčili Volvo, které melo vybavení jak z Jamese Bonda, jen neumělo létat. Cestou jsme v protisměru potkali trojici sobu.
Z předsunuté výškové základny v Kittelfjällu na 65. stupni 30. minutě severní šířky jsme tak mohli podnikat objevitelské výpravy do okolních lesů a jezer. Ukázalo se, ze všechen ten hladký led je pokrytý vrstvou prašanu. Zatímco jsme si užívali krasných obrazů horské tundry spoře osvětlených severským sluncem, mrzlo jak cyp. Za těchto okolností jsme vlezli na led. Seznali jsme, ze jízda hlubočákem je sice namáhavá, ale přesto možná. Zvláště když si člověk vezme na pomoc běžkařské hole. V těchto kulisách se tak odehrávala celá naše výprava. Při hledání vhodných terénů jsme zjistili, ze mělká členitá jezera zamrzla dříve, kdežto průtočná úzká dlouhá jezera ve výrazných údolích nezamrzla do doby našeho odjezdu vůbec. Bruslili jsme celkem na sedmi jezerech s proměnlivou kvalitou ledu v okruhu asi 50 km. Nejlepší podmínky byly na jezeru Skansnässjön. Naměřená tloušťka ledu se pohybovala od 4 do 9 cm.
Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, ze bruslení v hlubočáku není to pravé ořechové, potěšilo nás, ze i takovéto podmínky dokáží vykouzlit libé pocity v duši bruslaře projíždějícího romantickou krajinou čerstvě zapadané tajgy.
Celkové dojmy: Den byl opravdu krátký, a tak jsme si dlouhé hodiny po západu slunce krátili saunováním a zpěvem lidových písní. Potkali jsme ještě pár sobu, jednu lišku a dva bagry, jinak nic.

Cesta k jezeru

Cesta k jezeru

Záhadné ledové útvary

Záhadné ledové útvary

Tady bruslit ještě nejde

Tady bruslit ještě nejde

Ale zde by to už šlo

Ale zde by to už šlo

Dobytí severního pólu výpravou pražských otužilců

Dobytí severního pólu výpravou pražských otužilců

Překonávání úseku s horším ledem

Překonávání úseku s horším ledem

Průzkum ledu

Průzkum ledu

Vyhrabávání auta ze závěje

Vyhrabávání auta ze závěje


Článek vložil: Václav
Ohlasy a vzkazy k článku ( Počet příspěvků: 0 )
Článek zobrazen: 1958 x
Pecka! Rybník Krakůvka u hradu Pecka byl dnes jedním z mála bruslitelných vodních ploch A trochu zpravodajství 1.1.2016 Archiv
První bruslení sezóny a zároveň kuriozita roku Horní Mísečky, běžkařský stadion - běžci mají smůlu, bruslaři jediný led v zemi 30.12.2015 Archiv
Do Tater! Zprávy z webkamer a facebooku Anderse Malmquista 26.11.2015 Archiv
Přijeli jsme o den později Bruslení jeden stupeň na jih od polárního kruhu. 17.11.2015 Archiv
Cesta za jarním sklouznutím Jizerské hory 21.3.2015 Archiv
Na pomezí Středních Čech a Vysočiny Málo známé místo na bruslení 8.3.2015 Archiv
Šípková polévka, polární chleba a jedny utavené brusle Po roce opakujeme výlet na sever… 2.3.2015 Archiv
Kokořínský důl 28. února 2015 "Led je." 28.2.2015 Archiv
úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse