brusleni a prodej nordických bruslí

Podrobnosti o ledu a trasách se dozvíte v knize
Na Bruslích Českou republikou.
Objednávejte na brusleni@icloud.com

úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse
Šípková polévka, polární chleba a jedny utavené brusle Po roce opakujeme výlet na sever… 2.3.2015 Pro úspěch loňské výpravy opakujeme po roce výpad k severským sousedům a ve dnech 20.-24.2. bruslíme na švédských ledech. Stejně jako loni máme zprávy o dobrých podmínkách na sever od Stockholmu. Dokumentační videa z youtube od švédských kolegů bruslících na jezeru Siljan v oblasti Dalarna slibují skvělé sklouznutí a snad i nezapomenutelný zážitek v podobě bruslení na velkých plochách zrcadlového ledu. Odkaz třeba tady: https://www.youtube.com/watch?v=PO3ktTWyzn8

Po přistání ve Stockholmu nás vítá teplota 3°C, všude louže z roztátého sněhu, už několik dní trvá obleva. Jako loni půjčujeme auto na letišti, stavíme na nákup švédských pochutin a slabého piva a pak už bez zbytečného zdržování vyrážíme po dálnici na sever.
U jezera Runn ve Falunu stavíme jen z nostalgie a na chvilku, víme, že výše nás čekají ještě lepší ledy. Na můstcích stihneme poslední letce světového šampionátu a pak už míříme přímou čarou dále na sever k jezeru Siljan, kde máme rezervovanou chatičku ve vesnici Gesunda. Jezero Siljan spolu s přilehlými jezery Orsasjön a Insjön má rozlohu cca 350 km², max. hloubka je 120 m a výška vodní hladiny je 160 m.n.m. Jezero máme asi 200 m od chajdy, ale průzkum necháváme až na další den. Ubytování máme útulné, větší chatka s krbem a dvoupatrový asi bývalý seník, vše odemčeno a připraveno k nastěhování, švédská romantika!

Ráno se nedočkavě hrneme ke břehu – naše velká zátoka má bílý hrbolatý led, v dáli jsou vidět jen posedávající rybáři. Na začátek sice trochu zklamání, nicméně víme, že podmínky se tu nijak neměnily a tedy že černý hladký led musí na tomhle jezeře někde být. Autem se vypravujeme na velký ostrov přímo naproti Gesundě a z jeho břehů se pouštíme do hledání lepších bruslišť. Máme ohromné štěstí, když po chvíli potkáváme místního obyvatele s běžkami v ruce, navazujeme konverzaci a po chvíli se dozvídáme, že pán funguje jako pozorovatel a dopisovatel Švédského meteorologického institutu, který monitoruje zamrzání jezera a stav ledu během zimy. Lépe jsme začít nemohli – ještě jsme ani nevlezli na led a už máme cenný kontakt na místního znalce ledových poměrů. Dle instrukcí nacházíme na jedné straně jezera kvalitní černý led, často ho tvoří rozlámané tenké ledové kry, povrch je ale hladký – za zvuku dunění ledu, které je neobvykle téměř nepřetržité, brousíme po roce naše první švédské kilometry. Potkáváme i první obrovskou plochu s vlnkami, kterých je, jak ukáží další dny, na jezeře hned několik a vždy mají s ledem ostré rozhraní.

Večer důkladně studujeme reporty stockholmských bruslařských klubů, které sem z hlavního města organizovaně cestují autobusy. Další den chceme jet najisto na místa s nejlepším ledem, která známe z youtube a za kterými jsme sem hlavně přijeli. Ráno nás budí slunce (a kamarád troubící na místní hudební nástroj-dva metry dlouhou trubku z březové kůry), je lehký mrazík. Vyrážíme do nedalekého Hjulbäcku a je to dobrá volba. Nastupujeme na lehce bublinatý led, na většině plochy k 15 cm síly. Pozorujeme rozmanitost místního ledu a ledových útvarů – led bílý, černý, někde úplně hladký, jinde s důlky asi od teplého větru, obrovské kry zamrzlé do ledu, tenoučké kry nahnané kdysi větrem na stojato, praskliny tenoučké i složitější. Potkáváme hromadu rybářů – švédský národní sport – rybolov na dírkách je nyní ještě umocněn tím, že z rybí farmy na břehu jezera uteklo několik set tun pstruhů. Místní nezahálí a chytají ryby všelijak, třeba do sítí v linii. Díry jsou vždy příkladně označeny větvemi. Cestou se zdravíme s skupinami spolubruslařů – vždy úhledně seřazení jeden za druhým, přesně jak to známe z jejich bruslařských reportáží. Taky potkáváme ledové záchranáře, kteří jsou dneska bez práce a vychutnávají si stejně jako my oběd na sluníčku v jednom z mnoha přístřešků na břehu jezera. Ten den také objevujeme uprostřed jezera náš nejtenčí led – má 5-7 cm led a mírně pod námi popraskává.

Následující den bruslení moc nepřeje, fouká asi 10 m/s a sněží, padá mlha, otepluje se asi na 5°C. Ještě, že s sebou máme neúnavného kamaráda bruslaře, který za nás i dnes brousí předepsaný počet kilometrů. Hned při vstupu na led u nás staví záchranná služba se vznášedlem a ujišťuje se, že vše je ok. Ukazuje nám mapu a upozorňuje, že místa s tenčím ledem, kde jsme včera bruslili, výrazně zeslábla. Tam se dnes beztak nechystáme, po krátkém bruslení a pozdravení ledoplachtařů se většina výpravy uchyluje do krytého přístřešku a jen jednou za čas někdo vyběhne ven ke grilu otočit vypečenou falunskou uzenku. Zbytek dne trávíme prohlídkou Mory, nezbytným nákupem místních vyřezávaných koníků a v teple kavárny plánujeme zítřejší den.

Sněhu naštěstí napadly jen první centimetry, a to ještě za vydatného větru, takže na ledu leží jen usměrněné pásy sněhu, které bruslení skoro nevadí. Fouká ale teplý vítr a v kombinaci s občasným sluníčkem sníh na ploše rychle taje. Vyrážíme na vyzkoušené místo naproti Tälbergu. Nepříjemné jsou ten den praskliny – sníh se na nich zachytí, vlhne a člověk ho musí přebrodit. Praskliny se také oproti předchozímu dnu rozestoupily, některé kry poklesly a okolí se zalilo vodou. Najít bezpečný průchod někdy chvilku zabere. Užíváme si poslední den na hladkém ledu, bílý led v zátokách už měkne a i na hlavní ploše to brzy bude bruslení na vodě. Jeden člen výpravy by na jezeře bruslil klidně až do roztátí, ale jeho brusle už nechtějí – symbolicky v cílové rovince vypovídá jedna brusle službu a její nůž se klouže po ledu. Končíme po čtvrté a míříme zpátky ke Stockholmu, do již vyzkoušené ubytovny poblíž letiště. Pak už jen ranní let a letecký průzkum jezer jižního Švédska – všechna ta velká mají plochy volné vody. Nad Štětínem ještě monitorujeme ledovou situaci v Polsku – je zamrzlo, a pak už jen čekáme, jestli nám někdo nebude mávat z tůní v Kokořínském dole – ve středu dopoledne tam ale bohužel zrovna nikdo nebruslí.

Stejně jako loni jsem i letos měli obrovské štěstí a ve Švédsku jsme našli skvělé podmínky k bruslení. Letos jsme navíc pořídili chatku na břehu a náš pobyt se díky takovému zázemí ještě zpříjemnil. Led byl oproti tomu loňskému mnohem proměnlivější a nebyl ani tak silný – museli jsme více prověřovat a užili si více překonávání prasklin. Příští rok jedeme zase, i když zdokonalit ten letošní povedený výlet nebude vůbec jednoduché!

Parádní led

Parádní led

Dráha ve Falunu

Dráha ve Falunu

Obří zamrzlé kry

Obří zamrzlé kry

První krůčky..

První krůčky..

Hrbolatý led

Hrbolatý led

Na ledovém surfu

Na ledovém surfu

Jarní led

Jarní led

Pokec s rybáři

Pokec s rybáři

Začíná voda

Začíná voda

Síla ledu

Síla ledu


Obrázky:
strana [ 1, 2, 3 ] <<  < > >>     položky [ 1 - 16 ] z 48

Článek vložil: Tomáš
Ohlasy a vzkazy k článku ( Počet příspěvků: 0 )
Článek zobrazen: 5207 x
Přijeli jsme o den později Bruslení jeden stupeň na jih od polárního kruhu. 17.11.2015 Archiv
Cesta za jarním sklouznutím Jizerské hory 21.3.2015 Archiv
Na pomezí Středních Čech a Vysočiny Málo známé místo na bruslení 8.3.2015 Archiv
Šípková polévka, polární chleba a jedny utavené brusle Po roce opakujeme výlet na sever… 2.3.2015 Archiv
Kokořínský důl 28. února 2015 "Led je." 28.2.2015 Archiv
Po roce na Americe AKTUALIZACE 28.2.2015 odpoledne Před rokem koupání, dnes nejhladší led na světě - platí to i 28. února odpoledne 28.2.2015 Archiv
Štiřínské rybníky Romantický zámecký park s rybníky 23.2.2015 Archiv
Jesenická přehrada 21. 2. 2015 Po krásném bruslení a krátkém plavání opalovačka na pláži Jesenické přehrady. 22.2.2015 Archiv
úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse