brusleni a prodej nordických bruslí

Podrobnosti o ledu a trasách se dozvíte v knize
Na Bruslích Českou republikou.
Objednávejte na brusleni@icloud.com

úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse
Bruslení na krátké vlně Šeberák a další pražské rybníky po "neúspěšné" výpravě 26.1.2014 Úterní ranní průzkum Šeberáku ukázal, že vlna se moc neprodloužila. Led na zátoce mezi konečnou autobusu a hospodou má stále max. 4,5cm. Změnou bylo, že se dá bruslit po hlavní ploše, ale každý krok je cítit, že se led prohne. Bruslení provází soustavné praskání ledu. Měření cca 3,5cm ledu na hlavní ploše. To je jen těsně nad kritickou hranici. 2,8 cm už nedrží. Od neděle do úterý tedy přibyl jel sníh, kterého je cca 2cm a nijak nebrání bruslení na jinak perfektně hladkém ledu.
Kdo má zkušenost s tenkým ledem a počítá s možností koupele na případně zeslabeném místě, tak si může jít zabruslit. Tenký led je zajímavý tím, jak se hýbe a vlní pod bruslemi. Bezstarostná projížďka po Šeberáku není možná. Podobně se budou chovat větší pražské stojaté vody.
Dobře zamrzavé menší rybníky sjou o něco lepší, ale pořád to není na hromadné vyjížďky.

Neúspěšná výprava za ledem se mi podaří vždy jednou za sezónu. Nakonec ale nevím, jestli se dá výjezd na Padrťské rybníky označit za neúspěšný, protože nakonec jsme si pěkně zabruslili, jen ta cesta na rybník normálně pár minut od domu se protáhla na půl dne.
Předjezdci volali, že Padrťské rybníky jsou příliš slabé. Trochu překvapivé, jsou dost vysoko položené, i když teplota v neděli byla v Brdech výrazně vyšší než v Praze. Druhá skupina hlásila z hořejšího Padrťského šest centimetrů. Jen za pár minut hlásili, že "po pás". Měli jsme plné ruce práce tlačení zapadlého auta, takže na detaily nebyl čas. Každopádně zajímavý postup měření síly ledu. Večer přišlo upřesnění ohledně měření "po pás": na Padrti bylo 6 cm jen na jednom místě, kde jsme vlezli na led (plocha tak 3 x 10 m), jakmile jsme šli kousek dál, tak byl led výrazně tenčí (3 cm). Jen pro informaci - tu hloubku po pás jsem změřil lyžařskou hůlkou, kterou jsem předtím prorazil tenký led na jednu ránu.

Zkoušíme rybníky v Dobříši, také příliš slabé, stejně tak několik dalších rybníků v oblasti.

Mastník, pravostranný to přítok do Slapské přehrady byl o trochu silnější, ale přesto se nedalo bruslit. Největší nepříjemností pro celou sezónu je velmi nízký stav Slapské přehrady. Nevím, jestli během podzimu napršelo tak málo vody, nebo jestli se Povodí bojí povodní, ale jak Lipno tak Slapy mají neobvykle nízké stavy. Jižně a jihozápadně od Prahy přes noc sněžilo, na všech ledech leží kolem dvou centimetrů sněhu.

Nakonec končíme na Šeberáku, kde nacházíme led sice tenký ale přesto bruslitelný, který kolísá mezi 3,5 a 4 cm, bez sněhu. Slabý led poté, co jsme ho pečlivě prozkoumali a vytyčili spolehlivé části, nám poskytl skvělou zábavu: jízdu na vlně. Led vydává tóny v závislosti na síle. Čím tenčí, tím vyšší. Vlny byly krátké, zato mohutné. Tento jev jde jen těžce zachytit optikou, musí se zažít. Přesto se jedno video podařilo a můžete si ho prohlédnout zde: https://www.facebook.com/photo.php?v=10203205201877251 (prosím, zkopírujte si odkaz do prohlížeče). Led po vlnách popraská, nicméně stále drží dobře, vlna se dá opakovat do omrzení. Nejvíce si vlny užijí bruslaři v rojnici, nebo když rojnice projede kolem stojícího bruslaře, případně dvě rojnice proti sobě. Při bruslení na vlnách se nikdy led neprolomil, nicméně bych chtěl upozornit, že se to může stát. Při ledových hrátkách je třeba být připraven na všechno.

Z Šeberáku jedeme ještě na dobře zamrzající rybník v Písnici, resp. na konci Modřanské rokle (ulice K březině). Půlka rybníka zamrzlá, třetina u vtoku útočištěm kachen a vodního ptactva, zbylá část na hraně propadnutí. Na polovině u stavidla opět pár jízd na vlně a nakonec první rybniční hokej této sezóny.

Pokud moc nenasněží, Šeberák by měl být od pondělka spolehlivý. První bruslaři by měli pečlivě zkoumat, zda je led všude pevný. Zátoka mezi parkovištěm u hospody a konečnou autobusu má cca 4cm, což stačí. Hlavní část rybníka kolem 3cm, což je na hraně propadnutí a snad led do pondělí zesílí. Podobně vypadají i mnohé další pražské rybníky.
Vltavské zátoky, např. Háfn nejsou zamrzlé vůbec nebo jen velmi nepatrně a teprve od neděle.

Na Lipně je podle ohlasů led pevný ale zasněžený (cca 5cm a stále padá)
Na jih a západ od Prahy sněží a led byl slabý i na výše položených hladinách.
Podhradská tůň lehce posněžená s pevným ledem.
Na Žabakoru u Turnova krásný hladký led, odhadem kolem 4cm, kde v neděli objel nejméně jedno kolo.
Malvíny v Čelákovicích zamrzly až v neděli a mají 3-4cm úplně hladkého ledu.

Šeberák v neděli odpoledne

Šeberák v neděli odpoledne

Rozpraskaný led po jízdě na vlnách

Rozpraskaný led po jízdě na vlnách

Detail prasklin po bruslení na vlnách

Detail prasklin po bruslení na vlnách

Dál to šlo jen podle břehu

Dál to šlo jen podle břehu

Zrcadlo Šeberák

Zrcadlo Šeberák

Na Mastníku přeci bruslíme ...

Na Mastníku přeci bruslíme ...

... ale na ledě ležícím na pevné zemi

... ale na ledě ležícím na pevné zemi


Článek vložil: Stodola
Ohlasy a vzkazy k článku ( Počet příspěvků: 11 )
Článek zobrazen: 4560 x
Jenom lišky a my Na Lipně už bruslíme skoro měsíc a půl v kuse – výborné podmínky pokračují. Reportáž je z pondělí, 3. února 2014. 4.2.2014 Archiv
Rozkoš V neděli se překvapivě rozkošně bruslilo 3.2.2014 Archiv
Noční invaze na Malvíny Zprávy z válečné fronty 30.1.2014 Archiv
Bruslení na krátké vlně Šeberák a další pražské rybníky po "neúspěšné" výpravě 26.1.2014 Archiv
Nabízíme broušení nordických bruslí a rychlobruslí 19.1.2014 Prodej bruslí a vybavení
Slunce a mlha na Lipně 18. leden 2014 19.1.2014 Bruslařovy sny a památné zážitky
Bruslení v mléku - to tu ještě nebylo Lipno v sobotu 18. ledna večer a AKTUALIZACE stavu LEDU z NEDĚLE, 19. ledna 18.1.2014 Archiv
Nádherné Lipno Článek od Dáši - stav ledu a příhraniční spolupráce na Lipně ve čtvrtek 16.1. 16.1.2014 Archiv
úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse