brusleni a prodej nordických bruslí

Podrobnosti o ledu a trasách se dozvíte v knize
Na Bruslích Českou republikou.
Objednávejte na brusleni@icloud.com

úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse
Bruslení v mléku - to tu ještě nebylo Lipno v sobotu 18. ledna večer a AKTUALIZACE stavu LEDU z NEDĚLE, 19. ledna 18.1.2014 Nedělní aktualizace, SMS od Dokt.: Nedele rano dvojaky mezi tajvanem cernou a vltavici spolehlive promrzle.skoro zatazeno a teplota se drzi zatim nizko. Jachta zapadla vecer v trhline mezi cernou a tajvanem vytazena:-) hezkou nedeli

Na ledě se bruslí nejčastěji. Bruslení na vodě vyhledávají bruslaři kvůli neobyčejným optickým jevům a kvalitě fotografií, nebo kvůli dokonale hladkému skluzu. Ale mlíko? To se hned tak nezažije. Z pátku na sobotu předpovídali norští meteorologové až -3, jenže se jako obvykle spletli. Mrznout začalo až nad ránem a teplota se nedostala ani na -1. Po pátečním dešti zbyly na ledě kaluže vody, ty nevadí, ale nepatrný mráz na nich vytvořil slabou vrstvu ledu neboli otravný dvoják. Brusle po zaříznutí do louže jedou v přímém směru, na to ale není bruslař stavěný a začíná vrávorat. Takový povrch je ideální pro bruslení s hůlkami na běžecké lyžování, nebo si musíme zvyknout.
I před tyto nedokonalosti se na Lipně v sobotu 18. ledna sešli snad všichni zakládající členové českého dálkového bruslení, aniž se předem domluvili. Kromě starých bruslařů se objevilo i mnoho dalších a myslím, že všichni si užili naprosto neopakovatelné zážitky.
Co dokáže udělat mlha z jinak známého místa, to se přesvědčíte až při bruslení na zamlženém Lipně. Podle břehu to ještě jde, ale jakmile ztratíte kontakt, motáte se jako klubko. Skoro všechny skupiny měli GPS, to je neocenitelná pomůcka pro nalezení cíle. Jenže koukat na displej, když je třeba sledovat led před sebou, to není zrovna snadné. O tom se přesvědčili účastníci dalšího velkého mezinárodního závodu ledních jachet. Mnoho z nich se ztratilo a bruslaři, kteří jsou přeci jen mobilnější, ukazovali cestu dezorientovaným jachtařům hnaným nepříznivým větrem neznámo kam mléčnou temnotou. Téměř celodenní mlha, kromě krátké doby kolem poledne, vytvořila dobrodružnou atmosféru bruslení na jinak důvěrně známé ploše.

Fotit mléko vyžaduje fotografickou zručnost. Obrázky pod článkem jsou ze slunečné části dne, která vydržela v oblasti lipenské delty déle než na hlavní ploše. Zručnější fotografové zachytili mléčnou párty:
https://www.facebook.com/vaclav.fanta.1/media_set?set=a.622196087828485.1073741832.100001142988548&type=1 - Vašek rád mlíko
http://brusleni.e-zpravy.cz/article.php?id=448 - Radkův článek s krásnými fotkami, více fotek na jeho FB
http://hrosaci.rajce.idnes.cz/14-01_Lipno_v_mlze - Hroch také rád mlíčko


Co se týká kvality ledu, tak od Horní Plané po Dolní Vltavici je led hladký a dostatečně pevný, jen místy přerušován obvyklými bariérovými prasklinami. Zkušení je opatrně přeskakují, ostatní musí trpělivě hledat bezpečný přechod. Tyč na zkoumání ledu je v tomto neocenitelným pomocníkem.
Od přívozu v Horní Plané se dá dobře pokračovat po náledi na pravém břehu (pravý břeh znamená ten po pravé ruce ve směru toku řeky). Jinak narážíte na časté dvojáky. Pokud bude na neděli aspoň trochu mrznout, měly by dvojáky promrznout a takto pohodlně dobruslit k železničnímu mostu u Pece, který je třeba obejít po levém břehu. Led ve vorovém svazišti v Peci je výborný, dále k silničnímu mostu je třeba pokračovat velmi opatrně a obejít nezamrzlá místa. Za mostem se dá pokračova do meandrů Vltavy, kouzelných ledových bludišť v bažinách. Nízký stav Lipna (cca 150cm pod normálem) a nedostatek nízkých teplot vyžadují mnoho obcházení.
Na opačné straně od Dolní Vltavice k hrázi leží na ledě pravidelná vrstvička přimrzlého sněhu, velmi tenká přesto trochu brzdící.

Zpráva od kolegů jachtařů následuje. Naštěstí se tři chybějící jachty našly: http://www.iregata.cz/news/dn-drama-na-lipne/ (prosím, zkopírujte si odkaz do prohlížeče)

Výhled: pokud bude na neděli celou noc mrznout aspoň trochu, měly by se upravit občasné dvojáky. Led není moc silný, cca 7-11cm, ale za vyšších denních teplot by se mohl začít chovat jako jarní led, který nemá obvyklou pevnost. S opatrností půjde v neděli bruslit, ale závisí na nočních nízkých teplotách a odpoledne se led může stát nepředvídatelným.

Starší příspěvky k Lipnu, něco už neplatí:

Nejlepší aktualizací je Dášin článek ze čtvrtka. V noci na sobotu by mělo mrznout a pokud bude dnes odpoledne padat déšť, měl by být sobotní led ideální. V sobotu budou u Černé velké mezinárodní závody ledních jachet, které neumí plavat, takže to je pro sílu ledu dobré vysvědčení. Ovšem jako vždy je třeba věnovat pozornost ledu a vyhlížet případná kritická místa (přítoky a odtoky, mosty, sluncem prohřáté mělčiny, otevřená "oka" na velkých plochách - vítr, nebo v ohybech - proudění vody, a také třeba u pařezů).
Celou noc na pátek lehce mrzlo, ještě v 9:00 je stále -1.

Předpověď vypadá nadějně, předpokládám, že bude částečně sjízdná i Vltava od Pece do Černého Kříže - to je samozřejmě jiný druh bruslení než na přehradě. Řeka se každých pár metrů mění, některé úseky je třeba obejít, přeskakovat ze kry na kru atd. Chce to zkušenosti nebo několik párů suchých ponožek na převlékání. Viz naše minivýprava před dvěma týdny: http://brusleni.e-zpravy.cz/article.php?id=441 (prosím, zkopírujte si odkaz do prohlížeče).

SMS o bruslení ve ČTVRTEK, 16. ledna 2014: Ahoj, píšu z Lipna. Led pěknej, ostrúvky sněhu jízdě nevaděj. DK - to je spolehlivá zpráva od Dáši, dá se jí bezvýhradně věřit.

Ve střesu lehce nasněžilo. V Černé sníh na ledě neleží vůbec, ve Frymburku jen velice tenká vrstva.

SMS o bruslení v ÚTERÝ, 14. ledna 2014: Dobry den! Dnes jsem jel Lipno od Pec az k hrazi a zase nazpet. Led je vsude slusny cca. 10-15cm. i kolem ostrova jsem v klidu projel. Jen privoz a zeleznicno most je problem dale jak u silnicniho mostu v Peci jsem nebyl. Cely den lehce mrzne -2 C Potkal jsem na lede 4 bruslare. Pokud se nezmeni pocasi bide vykend jeste slusny. PŠ

Jinak je ledu pořád málo, díky Jardovi máme zmapované krušné hory a Tepelsko. Vyšší vodní plochy na Vysočině odhadujeme, že jsou na hraně. Bruslit po důkladném průzkumu ledu. To platí všude, kde je led.

Teplota nakonec klesla na -4, led trochu zesílil, ale bruslete s opatrností. Povrch je lehce curlingový. To způsobil páteční déšť a ledová krupice, která úplně neroztála. Takový led je stále velmi příjemný na bruslení. Při březích pozor na přítoky, na velkých plochách na slabší místa, která nejsou dobře vidět. Nejlepší je sledovat liniové praskliny v ledu a když zmizí nebo pokračuje jiným směrem, ověřte sílu ledu. Kde není se čeho chytit, bruslete opatrně. Doporučuji přečíst a prohlédnout článek o vyprošťování z probořeného ledu http://brusleni.e-zpravy.cz/article.php?id=86 (prosím, ručně zkopírujte odkaz do prohlížeče). Netvrdím, že se dnešní bruslaři propadnou, jen je pro každého dobré vědět, jak z vody ven, jak se převléknout a jak po chvíli pokračovat dále.

Očekávaný vývoj počasí se zatím příliš nenaplnil. Po celý pátek foukal silný vítr, každou chvíli pršelo či padala ledová krupice. Odpoledne a večer měly teploty klesnout pod nulu, je zatím ještě brzy soudit, ale vypadá to, že příliš neklesnou. Na neděli jsou tedy možné tyto dva scénáře:

Teplota bude od večera do rána kolem -4 stupňů podle měření na stránce http://www.lipno-windsurfing.cz/ - potom bude sobotní bruslení dobré.

Teplota bude kolem nuly nebo jen velmi málo pod nulou - led se v sobotu bude chovat jako jarní led, tj. bude se rozpadat bez ohledu na mocnost. Už v pátek odpoledne led na některých místech "šustil" a mezi Tajvanem a pravým břehem jsme našli oblast slabého ledu, resp. ledu, který se pod bruslemi rozestupoval. Neskončilo to koupelí, ale dovedu si představit, že při méně ostražitém postupu by mohl leckdo plavat.

Závěr: Na základě průběhu teploty brzy ráno je třeba se rozhodnout, jestli na Lipně bruslit nebo ne. V každém případě bruslení v sobotu bude vyžadovat plnou pozornost a sledování ledu, zkoušení mnoha míst. Bez velkého mrazu to bude lehčí průchod minovým polem, při celonoční teplotě kolem -4 nebo nižší se led zpevní a posílí a bruslení bude vyžadovat pozornost a jistou zkušenost.

Během pátku jsme probruslili oblast mezi pláží v Černé a cca 200 metrů před silniční most v Peci. Dále to nešlo. Na zpáteční cestě se odpoledne led ozýval jarním šustěním, což je varovný zvuk. Průzkum tyčí ukázal, že je led pořád dostatečný, ale mezi pravým břehme a Tejvanem se objevila oblast slabšího "jarního" ledu, který by bruslaře neunesl. Přívoz v Plané se musí obejít, je v provozu, železniční most u Pece vyžadoval asi pět metrů chůze po břehu, středem se táhne zhuba půlmewtrový vodní příkop obklopený nejistým ledem, takže se nedá přeskočit.

Od Plané do Pece se led bořil, už minulý týden bylo vidět, že je sice silnější, ale méně hladký, tvořený roztálým sněhem. Tento úsek by po mrazivé noci, pokud nastane, měl být nejbezpečnější. Led od Plané po proudu je stále hladký a tvrdý, jen trochu poznamenaný ledovou krupicí. Je ovšem slabší, a pokud nepřimrzne, mohl by být zrádný.

Zvedající se "mlíko" se za chvíli vrátilo

Zvedající se "mlíko" se za chvíli vrátilo

Meandry Vltavy za "letního" počasí

Meandry Vltavy za "letního" počasí

Dálnice na Vltavě

Dálnice na Vltavě

Zákoutí častého obcházení

Zákoutí častého obcházení

Zdánlivě jednotvárnou bažinu protínají meandry Vltavy

Zdánlivě jednotvárnou bažinu protínají meandry Vltavy

Najdeme v nich perly?

Najdeme v nich perly?

V meandrech

V meandrech

Veselá past na nepozorné bruslaře

Veselá past na nepozorné bruslaře

Po náledi kolem tekoucí Vlatvy

Po náledi kolem tekoucí Vlatvy

šedesátileté pařezy výjimečně vykoukly na povrch

šedesátileté pařezy výjimečně vykoukly na povrch

Teplo ledu na Vltavě nesvědčí

Teplo ledu na Vltavě nesvědčí

Z meandrů

Z meandrů

Trochu vody na ledě

Trochu vody na ledě

Zamrzlá princezna u Plané - nikdo ji zatím nepolíbil

Zamrzlá princezna u Plané - nikdo ji zatím nepolíbil

Vymrzlá prasklina

Vymrzlá prasklina


Obrázky:
strana [ 1, 2 ] <<  < > >>     položky [ 1 - 16 ] z 19

Článek vložil: Stodola
Ohlasy a vzkazy k článku ( Počet příspěvků: 6 )
Článek zobrazen: 6315 x
Bruslení na krátké vlně Šeberák a další pražské rybníky po "neúspěšné" výpravě 26.1.2014 Archiv
Nabízíme broušení nordických bruslí a rychlobruslí 19.1.2014 Prodej bruslí a vybavení
Slunce a mlha na Lipně 18. leden 2014 19.1.2014 Bruslařovy sny a památné zážitky
Bruslení v mléku - to tu ještě nebylo Lipno v sobotu 18. ledna večer a AKTUALIZACE stavu LEDU z NEDĚLE, 19. ledna 18.1.2014 Archiv
Nádherné Lipno Článek od Dáši - stav ledu a příhraniční spolupráce na Lipně ve čtvrtek 16.1. 16.1.2014 Archiv
Krušné hory pod ledem 13.1.2014 Archiv
Ztraceni v čase - bruslení a technické památky poblíž Úterý Článek od Dáši z nedělního výletu. 12.1.2014 Archiv
Mayrau 2014 - rozpis závodu v orientačním běhu Pro pravidelné návštěvníky těchto stránek - nejedná se o bruslení! 10.1.2014 Závody a jízdy elegance
úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse