brusleni a prodej nordických bruslí

Podrobnosti o ledu a trasách se dozvíte v knize
Na Bruslích Českou republikou.
Objednávejte na brusleni@icloud.com

úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse
Surfování v březnu - přehrada Trnávka Další úspěšně probruslená přehrada a několik aktualit 17.3.2013 Nástupy na led nám letos daly zabrat. Z nepřeberného množství rybníků a jezer jsme vzdali pouze jednou - na Labské přehradě ve Špindlu. Na Trnávce to dlouho vypadalo na další fiasko, nakonec se vše v dobré obrátilo. Tpělivost, průzkum terénu a vynalézavost - to stačí pro překonání zdánlivě obtížného nástupu.
K Trnávce vede ze Želiva červená,best replica watches případně je možné zajet autem k rekreačnímu objektu na levém břehu cca dva kilometry od hráze. Ovšem levý břeh, v oblasti rekreačního střediska západní, je odtátý ve vzdálenosti tři až sedet metrů. Proč zrovna západní břeh, když na něj nesvítí slunce, to nevím. Na protějším břehu by se bývalo nastupovalo pohodlně, maximálně s pomocí krátkého kusu prkna nebo dřeva povalujících se podél břehů.
Nenacházíme žádný přístup ani s použitím třímetrových zetlelých prken. Jestli nás někdo pozoruje, tak si bude do smrti lámat hlavu, proč se dva chlapi procházejí kolem jezera se ztrouchnivělou fošnou. Všechny pramice jsou poctivě přivázané a zamčené, nejde použít ani ta děravá, na které se plulo naposled před desetiletími. V trávě nacházíme surfové prkno. Proč zrovna tady a proč zrovna teď? Asi někdo kdysi tušil, že se budeme potřebovat dostat na pevný led, v tomto místě kolem deseti metrů od břehu. Prkno na vlnách letí, ovšem čerstvý noční led se špatně proráží. Je tak akorát slabý na vstup a příliš silný pro rozbití. Atomový ledoborec Lenin by si hravě poradil, surfař skoro také, jen kdyby ho nedělní prudké poryvy větru vždy nezahnaly daleko od koridoru. Tudy cesta nevede. Kdyby byla mezi ledovou deskou a břehem jen voda, zvládli bychom to. Podobně jsme v sobotu uvažovali i o použití odlomené kry k přeplutí z jedné ledové plochy na druhou. Taktéž nás zastavil škraloup ledu.
Bereme prkno, to trouchnivé dřevěné, a vydáváme se po červené směrem k hrázi. Tušíme tam zátoku. A tušíme správně, pomocí prkna vstupujeme na led a projíždíme Trnávku až po poloostrov proti Děkanské skále. Zastavuje nás prasklina ve zúžení, která ani během noci příliš nepromrzla. Dále se zdá ledu výrazně ubývat, případně je hladina pokryta čerstvým ledem, který ale dospělého člověka neunese. Teď už víme, že v horní části Trnávky led není. Kromě dobrodružného nástupu jsme na Trnávce neshledali nic zajímavého. Břehy lemují chaty a rekreační zařízení, oproti Tajemnému jezeru dost tristní okolí. Led se v zátokách většinou boří, je to sněholed, na ploše je hladký, ale dlaždicový a pokud nebude pořádně mrznout, tak se brzy pod bruslařem rozloží na jehličky.

Blízká přehrádka Vřesník je sevřena v údolí, měla by držet chlad. Led, pokud tam vůbec nějaký je, neudrží ani vrženou borovou šišku. Do Vřesníku přitéká jednak hodně vody, je to nádrž malinká, ale hlavně vyrovnává stavy pod špičkovou elektrárnou, která přepouští teplou spodní vodu z přehrady Sedlice. Vřesník jistě za dlouhých mrazů bruslitelný bude, za mírných zim je třeba vyrazit jinam. Na rozdíl od Trnávky je Vřesník krásné zákoutí.

Zátoka u nedokončeného mostu na Tajemném jezeře zamrzlá je a na částech se dá bruslit. Jde ale o velmi náročné bruslení: nástupy, proměnlivý led, semtam voda.

V zaledněné části Tajemného jezera od pátku přibyl led v zátokách i "na konci světa", tj. v místě, kde už je z ledu vidět jen voda. Tento nový led má mezi třemi a čtyřmi centimetry, důkaz, že by po několika mrazivých nocích přeci jen zamrzly další partie. Případní lovci rekordů v bruslení na tenkém ledu mají šanci. Tři centimetry takového ledu ještě vydrží, za určitých okolností i 2,8cm, ale to už by bylo třeba přejet velmi zkušeně - pozor, mluvíme o čerstvém ledu. Starý led na jaře může mít i 20cm, přesto se může pod bruslařem otevřít. Stává se to ponejvíce odpoledne nebo za dnů, kdy v noci mrzlo málo nebo vůbec. Jehličky tvořící starý jarní led při sobě udrží jen svrchní zmrzlá vrstva. Pokud chybí, led se rozpadá.

Na surfu na led

Na surfu na led

Probíjení ledem

Probíjení ledem

Zahnán větrem

Zahnán větrem

Surf na břehu, my na ledě

Surf na břehu, my na ledě

Jeden z trnáveckých nástupů

Jeden z trnáveckých nástupů

Na Tnávce

Na Tnávce

Trnávka

Trnávka

Trnávka

Trnávka

Prkenný nástup

Prkenný nástup


Článek vložil: Stodola
Ohlasy a vzkazy k článku ( Počet příspěvků: 0 )
Článek zobrazen: 2418 x
Sezóna skvěle pokračuje na Karlovarsku Dvě "tajemná" jezera: Stanovická a Žlutická údolní nádrž 24.3.2013 Archiv
Stanovická nádrž před víkendem 23.-24.3. od Jaroslava Frouze 23.3.2013 Archiv
Seč - zpráva o stavu ledu z pondělí 18.3. Reportáž od Dáši 21.3.2013 Archiv
Surfování v březnu - přehrada Trnávka Další úspěšně probruslená přehrada a několik aktualit 17.3.2013 Archiv
Víření na (jiném) Tajemném jezeře .....o jaké místo jde se někteří možná dovtípí ze záměrně zvoleného titulku ;-) When the Breitling iwc replica Chronomat B01 replica watch showed up I had been so nervous to unpack it as well as scared of a potential disappointment. But clone watches fortunately it switched to be considered a great imitation watch. Checking it in the outdoors it appears very authentic. omega seamaster aqua terra replica 17.3.2013 Archiv
Sedlice a Vřesník ...Tajemné jezero, a co takhle to zkusit ještě kousek dál? 16.3.2013 Archiv
Jako v zrcadle, jako v Zahrádce - aktualizováno v neděli 17.3.2013 Nejlepší nakonec - takové bruslení letos ještě nebylo; Na východ od Prahy nesněžilo, ledy Tajemného jezera jsou stále silné 15.3.2013 Archiv
Objevili jsme Ameriku Stejně jako Kolumbus nedoplul do Ameriky první, i my jsme nebyli prvobruslaři, přece naše objevy vejdou do dějin. 8.3.2013 Archiv
úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse