brusleni a prodej nordických bruslí

Podrobnosti o ledu a trasách se dozvíte v knize
Na Bruslích Českou republikou.
Objednávejte na brusleni@icloud.com

úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse
Objevili jsme Ameriku Stejně jako Kolumbus nedoplul do Ameriky první, i my jsme nebyli prvobruslaři, přece naše objevy vejdou do dějin. 8.3.2013 Amerika! Myšlenka na ni přistála hned po přečtení Radkova sobotního článku o ledu v Českém krasu: "Český kras 2.3.: dvojité nebo tenké ledy". Proč se nebruslí na Americe! To musí být tutovka. Voda na dně více než padesát metrů hluboké úzké díry, kam jinam by klesal těžký chladný vzduch.
V neděli už jsme měli program, v týdnu musím pracovat. Škoda, že si mne nevybral nějaký král, abych zkusil najít cestu do Indie vedoucí přes Český kras. Až ve středu jsem se utrhl a na Ameriku vyrazil.
Bruslaři obvykle nestojí o to, aby skončili v díře. V případě Ameriky nešlo odolat. Na dně se blýskala slušně velká plocha ledu.
Zásadní potíž s Amerikou je, jak se tam dostat. V tuto chvíli je jedinou relativně snadnou přístupovou cestou asi deset metrů pro bruslaře náročného horolezení napravo od západní vyhlídky (jihozápadní cíp lomu), a pak už snadno po cestě až k ledu. Stěny Ameriky jsou téměř kolmé. Pád by byl najspíš smrtelný. Navíc se hrozí i to, co znají zkušení horolezci ze zimních výstupů nebo z velehor, kde výrazně kolísají teploty. Dopoledne, kdy stoupá teplota, se uvolňují kameny ze stěn a bombardují vše po cestě do hlubin. Doporučuji co nejtišší postup, padající kameny jsou slyšet. Potom je tak okorát dost času se jim postavit čelem a uhýbat.
Na samotném ledě už nic nehrozí. Je zatím velmi silný, tvrdý a spolehlivý. Na několika místech se dají najít "měsíční krajiny", plochy, kam dopadaly kameny a vytvořily různé krátery. Někde kámen odpočívá na ledě, jinde je na půl cesty a ty nejtěžší kousky prošly až na dno. To se týká zanedbatelně malých částí ledové plochy.
Pomocí mohutné jasanové tyče se daří dělat sondy do ledu. Je trojitý, stejně jako o víkendu na Máchově jezeře a na rybnících v Českém ráji. Na rozdíl od Mácháče má kolem dvaceti centimetrů a všechny tři vrstvy jsou pevné. Takže žádné zařezávání bruslí. K tomu dojde jen po druhé hodině odpolední a jen podél severního břehu. Zařezávání je to ale bruslitelné, žádné úplné zachycení nohy.
Kdyby přes noc nemrzlo, mohl by být led měkčí. Většina ledové plochy Ameriky zůstává počátkem března chráněná od přímého slunce, led nezměkne.
Do lomu Amerika stéká mrazivý vzduch, takže led ještě nějakou dobu vydrží. A bude čím dál hladší. Ve středu 6. března to chce řádně nabroušené brusle.
Nabízí se průchod štolou do Mexika a bruslení na Malé Americe.
V jeskyních a na skalách pozorujeme zajímavé ledové útvary a krápníky.
Cesta na povrch byla stejně dobrodružná jako sestup. Lano by bývalo výrazně pomohlo.
Od několika kamarádů jsem slyšel, že se na Americe bruslilo už před dávnými dobami a led prý vydrží až do května. Uvidíme, jestli to není další z mnoha pověstí.

Amerika ve tři odpoledne

Amerika ve tři odpoledne

Přístupová cesta vpravo ...

Přístupová cesta vpravo ...

... po zdolání obtížného úseku

... po zdolání obtížného úseku

Měsíční krajina na kousku plochy

Měsíční krajina na kousku plochy

Rampouchy

Rampouchy

Nejslunečnější část plochy je i tak spolehlivě zamrzlá až ke kraji

Nejslunečnější část plochy je i tak spolehlivě zamrzlá až ke kraji

Kameny na led!

Kameny na led!

Na půl cesty

Na půl cesty

To byl pořádný kousek

To byl pořádný kousek


Obrázky:
strana [ 1, 2 ] <<  < > >>     položky [ 1 - 16 ] z 22

Článek vložil: Stodola
Ohlasy a vzkazy k článku ( Počet příspěvků: 1 )
Článek zobrazen: 3299 x
Víření na (jiném) Tajemném jezeře .....o jaké místo jde se někteří možná dovtípí ze záměrně zvoleného titulku ;-) When the Breitling iwc replica Chronomat B01 replica watch showed up I had been so nervous to unpack it as well as scared of a potential disappointment. But clone watches fortunately it switched to be considered a great imitation watch. Checking it in the outdoors it appears very authentic. omega seamaster aqua terra replica 17.3.2013 Archiv
Sedlice a Vřesník ...Tajemné jezero, a co takhle to zkusit ještě kousek dál? 16.3.2013 Archiv
Jako v zrcadle, jako v Zahrádce - aktualizováno v neděli 17.3.2013 Nejlepší nakonec - takové bruslení letos ještě nebylo; Na východ od Prahy nesněžilo, ledy Tajemného jezera jsou stále silné 15.3.2013 Archiv
Objevili jsme Ameriku Stejně jako Kolumbus nedoplul do Ameriky první, i my jsme nebyli prvobruslaři, přece naše objevy vejdou do dějin. 8.3.2013 Archiv
Silné a tvrdé ledy na Kokořínsku - 6. března 2013 ..jarní bruslení ve stínu i na slunci. 6.3.2013 Archiv
Hladké ledy v Českém ráji v neděli 3. března 2013 Dnes bez slunce, ale zato na tvrdém ledě 3.3.2013 Archiv
Český ráj - bruslení v kulisách pískovcových věží ...sejdeme se v ráji, nejlépe hned zítra ráno! 2.3.2013 Archiv
Březnové slunce zve ke koupeli Sobota 2. března 2013 na ledě i ve vodě; Podle aktuálních teplot uváděných ČHMÚ by se mohlo v neděli ráno pěkně bruslit na popsaných i jim podobných plochách. Teplota klesá. 1.3.2013 Archiv
úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse