brusleni a prodej nordických bruslí

Podrobnosti o ledu a trasách se dozvíte v knize
Na Bruslích Českou republikou.
Objednávejte na brusleni@icloud.com

úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse
První zdokumentovaný zázrak Naší Paní nad Vltavou Překvapivé bruslení na Slapské přehradě v neděli 17. února 2013 17.2.2013 Trapistický klášter Naší Paní nad Vltavou funguje teprve necelý rok a už způsobil zázrak v podobě zamrzlé a svkěle bruslitelné části Slapské přehrady. Konkrétně se jedná o zátoku Mastník pod zmiňovaným klášterem, jinak obcí Poličany.
Očekávané, slibované a předpovídané ochlazení se před víkendem změnilo ve škaredou oblevu. Kombinace nadnulových teplot a sněžení už tak slabému ledu neprospívá. V sobotu jsme nenašli žádný kloudný led, ani neměli nápad, kam by se vlastně mohlo jít bruslit. Až v neděli ráno jsem si vzpomněl na neopakovatelně krásnou oblast Slapské přehrady a bruslení na jejím ledě za dávno minulých příhodných zim. Pravobřežní zátoky Mastník a Musík měly tehdá úplně jiný led než všude jinde. Daleko silnější, se sněhem, který jinde nebyl, v ledu bylo zamrzlé snad všechno, co může na led napadat během několika měsíců. Jasný znak mrazové kotliny. Blik, a zrodil se nápad. Potíž je ovšem s tím, jak se na Mastník či Musík dostat. Tehdá to šlo z hlavního toku Vltavy, dnes leda tak na loďce, na Vltavě ani zbytky ledu. Musík je jinak než pěšky nepřístupný, na Mastník se dá vstoupit u obce Poličany. Na mapě ji najdete, ale navigace Garmin tuto zapadlou ves nezná. Vede do ní cesta, která takto vypadala za královny Marie Terezie. Není až tak nekvalitní jako běžné české silnice, ale dva vozy se senem by se nevyhnuly.
Orientaci usnadňují nové cedule navigující ke klášteru. Trapistky po většinu dne vůbec nemluví, tak je tam naprosté ticho. Kalibruji si uši kvůli bezpečnému pobytu na ledě, to však nebude vůbec potřeba. Asi kilometrový úsek jižně až jihozápadně od kláštera se bělá sněhem. U břehu je díky kolísání hladiny led slabý, to je na vltavských přehradách běžné. Po třech metrech už vypadá nadějně, padlých kmenů nacházíme v okolí dost, tři metry jsou překonány. Ještě projít dalších pár metrů rozbředlého dvojáku a jsme na tence zasněženém ledu. Led za tepla moc nepraská, nevaruje. Probouchávám ho tyčí co krok. Síla kolem deseti centimetrů se nemění. Na zasněžené ploše bruslíme v tiché zapomenuté krajině. U zúžení Psaných skal je vidět voda, na druhé straně úseku, kde se zátoka prudce stáčí doprava je jen rozbředlý dvoják. Stačila by chladnější noc a jistě by se dalo probruslit celý Mastník, což je necelých pět kilometrů. Při současné bídě je kilometr hladkého, tvrdého a silného ledu zázrakem.


... a taková nálada panovala v sobotu 16. února 2013 plus tip na levné vybavení:
Tento víkend je nejlepší pro údržbu vybavení, případně koupi nových bot. V pražských outletech Sprot Factory Outlet mají jako každý rok výborné back country boty Alpina, ve kterých se skvěle a pohodlně bruslí i chodí, pokud je třeba k ledu dojít, nebo přejít mezi ledy: http://www.factoryoutlet.cz/obuv-na-lyzovani. Kromě dobrých vlastností těchto bot je fantastická jejich cena. Boty jsou určené pro vázání NNN BC (Rottefella Beck Country) - s běžnou závodní Rottefellou R3, R4 atd. NEJSOU kompatibillní. Vázání NNN BC s bruslemi i samotné můžete snadno získat od nás.

V neděli máme cestu do okolí Slapské přehrady, tak se podíváme do některých zátok, jestli by v těchto mrazových kotlinách přece jen nebylo nějaké bruslení. Moc naděje tomu nedávám.

Podle Českého hydrometeoroligického ústavu byly během posledních dvou dnů teploty jen těsně pod nulou poblíž všech zajímavých ledů. Snad ještě ochlazení přijde.

Na Mastníku se sešlo více bruslařů

Na Mastníku se sešlo více bruslařů

Klášter Naší Paní nad Vltavou

Klášter Naší Paní nad Vltavou

Zkoumání zrádného dvojáku, který nakonec zrádný nebyl

Zkoumání zrádného dvojáku, který nakonec zrádný nebyl

Improvizovaný můstek pro překonání nepevných krajů

Improvizovaný můstek pro překonání nepevných krajů

... už je opět složen na břehu a připraven na další použití

... už je opět složen na břehu a připraven na další použití


Článek vložil: Stodola
Ohlasy a vzkazy k článku ( Počet příspěvků: 0 )
Článek zobrazen: 3379 x
Březnové slunce zve ke koupeli Sobota 2. března 2013 na ledě i ve vodě; Podle aktuálních teplot uváděných ČHMÚ by se mohlo v neděli ráno pěkně bruslit na popsaných i jim podobných plochách. Teplota klesá. 1.3.2013 Archiv
Český kras 2.3.: dvojité nebo tenké ledy ...ale místa se můžou hodit k bruslení někdy jindy 1.3.2013 Archiv
Bruslení na Dunaji Krátký pohled do Schwarzwaldu 23.2.2013 Archiv
První zdokumentovaný zázrak Naší Paní nad Vltavou Překvapivé bruslení na Slapské přehradě v neděli 17. února 2013 17.2.2013 Archiv
Okolí Vlašimi - led se sněhovou kaší Nic vábného to není 17.2.2013 Archiv
Skvělé bruslní i tento víkend: rybník Žabakor i Tajemné jezero Krátká zpráva ze soboty 9. února 9.2.2013 Archiv
VÝSLEDKY: Pražská zimní liga v orientačním běhu - CHUŤ BAHNA, Vašírov u Lán, 9. 2. 2013 Dole v galerii jsou mapy ze závodů. Prosím, do komentářů ke článku dávejte odkazy na vaše fotoalba. 9.2.2013 Závody a jízdy elegance
Pražská zimní liga v orientačním běhu: CHUŤ BAHNA, 1. ročník, Vašírov u Lán, 9. 2. 2013 Skoro standardní pěší orientační běh v netradičním terénu. Nejedná se o bruslení, i když se nedá vyloučit, že také orientační bruslení letos někdo zorganizuje. Prezentace od 10.30 do 12.00, start cca 11.00 (jak kdo přijde). Doprava vlastními auty nebo autobusem do Stochova-Slovanky či do Vašírova, ani vlak není nemožný. 9.2.2013 Archiv
úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse