brusleni a prodej nordických bruslí

Podrobnosti o ledu a trasách se dozvíte v knize
Na Bruslích Českou republikou.
Objednávejte na brusleni@icloud.com

úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse
Ukončete výstup a nástup, ledy se otvírají Instruktáž o nastupování a vystupování z ledu za teplých dnů 4.3.2011 Na jaře nebo po oblevě musí být bruslař vynalézavý, aby se vůbec dostal na led. Před léty v Kanadě, bylo to v polovině dubna, jsme na led plavali. Led začínal pět metrů od břehu. První půlmetr vody byl dokonale vyhřátý sluncem, jako na pláži v Karibiku. Dále už se teplota vody čím dál tím více blížila ledu, ale za koupel to stálo. Na slunci jsme okamžitě roztáli. Zpět to šlo po suchu. Někde u břehu se strom naklonil tak, že po něm šlo pětimetrovou mezeru snadno překonat.

4. března v hodní části Slapské údolní nádrže nehrozilo plavání.aptime.nl Od posledního zamrznutí nepatrně stoupla hladina, všude chyběl metr ledu. To se dá skočit, namítne průměrně nadaný zdatný bruslař. Dá, ale kdo ví, zda okraj ledu dopadnuvšího bruslaře udrží. Nebo při odrazu z ledu, neodlomí se kra?

Pohodlně jde využít všech možných mol, zapomenutých pramic atd. Ale ty nejsou všude, a zrovna ne tam, kde se musí na souš kvůli obejití praskliny či větrné studny, zimních to očí Slapského jezera. Kolem vyčuhujících kamenů bývá led stejně odtálý, jako u břehu. Se stromy padlými do vody je na jaře stejná potíž.

Vstup je jen zdánlivě jednodušší. V přilehlých lesích se válí velké množství starých kmenů. Zrovna duby jsou spolehlivé i po mnoha letech tlení. Kmeny se položí jedním koncem na led a posunou se co nejdále, aby jeden konec ležel na břehu, kus vedl těsně nad vodou a zbytek ležel co největší částí na ledu, ideálně dva metry, aby se nalomená kra u břehu nedolomila a bruslař neskončil v propadlišti dějin. Průzkumná tyč či hůlky, se kterými jezdí někteří bruslaři pomohou stabilitě.

Výstup z ledu je omezen tím, že nemáme k dispozici kmen, pokud se zrovna nějaký neválí na ledě. Máme ale zase výhodu toho, že si můžeme led dobře vyzkoušet tyčí. Před přiblížením ke kraji je třeba tyčí pořádně proklepat led. Když je stále stejně silný jako ten dále od břehu, můžeme postupovat. Ještě je třeba pečlivě prohlédnout, zda se podél konce ledu netáhne nějaká prasklina. Když tam je, pozor na to, aby se kus ledu neoddělil. Možná dlouhá ale úzká kra člověka "vyklopí". Z pevného konce ledu se dá skočit na břeh, pokud ne, tak se jeden obětuje a s meziskokem dosáhne břehu. Maximálně bude mít mokro v jedné botě, za teplejších dnů to nevadí. Na břehu najde kmen, případně nějaký odplavený či odhozený velký předmět, jako např. dveře, kadibudku, trám atd., a připraví ostatním "most". Tyč či hůlky opět pomohou stabilitě. Batohy je lepší přehazovat před či po překonání vody, aby člověk mohl lépe skočit, případně aby při pádu zůstal batoh suchý.

Nahnuté kmeny se hodí ještě lépe, ale zrovna na Slapech jich moc není. Ty padlé do vody měly kolem sebe opět metr vody, nedaly se použít. Co je bruslařů, tolik postupů a fantazie. Výstup a nástup není omezen jen na mola a kmeny.

Poslední obrázek ukazuje Pavlin vynález: nejprve bruslař oddělí podlouhlou kru za zlomem a tyčí či hůlkami ji pošle ke břehu. Použije ji k meziskoku. Kra se sice rozlomí, ale ponor boty bude menší než při ťápnuté přímo do vody.

Nástup na led u Cholína, Slapy 4. března 2011

Nástup na led u Cholína, Slapy 4. března 2011

Nástup pomocí nalezeného trámu

Nástup pomocí nalezeného trámu

Slapy u Cholína, povrch skvělý, mocnost ledu "na hraně"

Slapy u Cholína, povrch skvělý, mocnost ledu "na hraně"

Slapské zátoky mají silný led a často s perfektním povrchem.

Slapské zátoky mají silný led a často s perfektním povrchem.

Dub lední

Dub lední

V zátoce Musík vydržel led několik oblev. Dubové listí zamrzlé v hloubi i na povrchu

V zátoce Musík vydržel led několik oblev. Dubové listí zamrzlé v hloubi i na povrchu

Výstup ledu pomocí testovacích tyčí

Výstup ledu pomocí testovacích tyčí

Před výstupem se brusle uchytí na batoh, aby zůstaly ruce volné pro balancování a hůlky

Před výstupem se brusle uchytí na batoh, aby zůstaly ruce volné pro balancování a hůlky

S meziskokem na oddělené podlouhlé kře, aby se noha tolik nenamočila

S meziskokem na oddělené podlouhlé kře, aby se noha tolik nenamočila


Článek vložil: Stodola
Ohlasy a vzkazy k článku ( Počet příspěvků: 0 )
Článek zobrazen: 3491 x
Aktuální krátká zpravodajství o ledu: Sledujte už jen aktuální články Od čtvrtka, 10. března už je bruslení velmi náročné. Pro tuto sezónu uzavíráme informace v jednom odstavci - případné bruslařské rarity ohlásíme v jednotlivých článcích. Nordické brusle se pomalu chystají k letnímu spánku. 6.3.2011 Archiv
Jesenická nádrž u Chebu 5.3. - s rozpaky od Jaroslava Frouze 5.3.2011 Archiv
Březen: na každý led vlezem Nečekané ledové radovánky 4.3.2011 Archiv
Ukončete výstup a nástup, ledy se otvírají Instruktáž o nastupování a vystupování z ledu za teplých dnů 4.3.2011 Archiv
Slapy - pláže, opalování, teplo jak na Kanárech Skvělý led na nádherném jezeře Slapy 2.3.2011 Archiv
Předjarní koupání a jak se jim vyhnout V posledních několika dnech se vykoupalo neobvykle velké množství bruslařů 28.2.2011 Archiv
Ledové zpravodajství od meteorologů ...aneb jak je to s tím Matějem? 27.2.2011 Archiv
Berounka u Prahy s bariérami i bez nich ...v neděli 27.2. bruslíme na soutoku i Krňáku 27.2.2011 Archiv
úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse