brusleni a prodej nordických bruslí

Podrobnosti o ledu a trasách se dozvíte v knize
Na Bruslích Českou republikou.
Objednávejte na brusleni@icloud.com

úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse
Berounka u Prahy s bariérami i bez nich ...v neděli 27.2. bruslíme na soutoku i Krňáku 27.2.2011 Letos je tolik zajímavých bruslících míst, že se snadno zapomíná na klasická přípražská brusliště. Dneska jsme se vypravili do Lahovic prozkoumat soutok Berounky s Vltavou a přilehlé lokality. Kus před Radotínským přístavem si možná budete připadat jako v době ledové, snad i vegetace kolem by mohla odpovídat. Vidíme pelyňky, vrby i olše, drsné přístavní panorama, jen mamuta si musíte domyslet. Tady se ještě bruslit nedá, protože kolem nás jsou jen samé bariéry ker a sněholedové tříště. Nástup na led ale v pohodě, s odkazem na název článku snad i bezbariérový. Na žádný chyták v podobě sněholedové kupky a pak už jen vody jsme nenarazili. Od Lahovického mostu ku Radotínu vybíhá do kernatého úseku asi 3OO m dlouhý klín pěkného a bezpečného ledu. Směrem k mostu se síla ledu snižuje, u mostu měříme 5 cm, k průjezdu se neodvažujeme. Za mostem pak má led 8 cm a méně. To při tom, jaký má led nyní vlastnosti, k pohodovému bruslení moc nepřidá. Slézáme z ledu a přejíždíme na Krňák ke Zbraslavi. Tady se přes den bruslilo masově, aspoň podle stop od nožů v ledu. Stopy vedly i pod most, tam měl ale led slabé 4 cm, takže POZOR! Na zbytku plochy je dostatečně zamrzlo, v lese dokonce hladkým černým ledem. Pod čističkou je volná voda, nepřibližoval bych se blíž než na 20 m (tam led 5 cm).
Shrnutí: u soutoku bych bruslil spíše za mostem, ku Radotínu. Lze i na nejrůznějších ramenech a tůních na levém břehu Vltavy, zhruba proti soutoku.
Celý výlet proběhl v pozdním odpoledni, led byl měkký, zařezával se, ale v bruslení to skoro nevadilo. Překvapilo mě, jak snadné bylo ho v podstatě všude tyčí prorazit, většinou jednou ránou. Led (asi krom toho černého) je v těchto dnech opravdu křehký, a dobře na něj sedí Radkův popis v článku ze Sázavy. Jen my jsme naměřili o dost menší sílu, opatrnost je určitě na místě.

Lahovický most

Lahovický most

Zajímavý fenomém - bílý led kopíruje větve pod vodou

Zajímavý fenomém - bílý led kopíruje větve pod vodou

Starý topol odrazem

Starý topol odrazem

Směrem k Radotínu

Směrem k Radotínu

Směrem k soutoku

Směrem k soutoku

Bruslař se pokouší bruslit, nejde mu to

Bruslař se pokouší bruslit, nejde mu to

Bariéry ker

Bariéry ker

Přístavní industiál

Přístavní industiál


Článek vložil: Tomáš
Ohlasy a vzkazy k článku ( Počet příspěvků: 0 )
Článek zobrazen: 3632 x
Slapy - pláže, opalování, teplo jak na Kanárech Skvělý led na nádherném jezeře Slapy 2.3.2011 Archiv
Předjarní koupání a jak se jim vyhnout V posledních několika dnech se vykoupalo neobvykle velké množství bruslařů 28.2.2011 Archiv
Ledové zpravodajství od meteorologů ...aneb jak je to s tím Matějem? 27.2.2011 Archiv
Berounka u Prahy s bariérami i bez nich ...v neděli 27.2. bruslíme na soutoku i Krňáku 27.2.2011 Archiv
Neděle 27.2.2011 - Sázava u Davle krásně zamrzlá, a pár dalších drobností ... led měkne, podmínky se můžou měnit 27.2.2011 Archiv
Záhada ledových vousů vyřešena! (?) studijní výlet na Máchovo jezero 26.2. 26.2.2011 Bezpečnost a další nápady
Bruslení v tajze sice v české, ale původní a pravé! 26.2.2011 Bruslařovy sny a památné zážitky
Orlík po pěti letech celý zamrzlý Krásné bruslení, led lehce poprášený, všude cca 12 cm 25.2.2011 Archiv
úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse