brusleni a prodej nordických bruslí

Podrobnosti o ledu a trasách se dozvíte v knize
Na Bruslích Českou republikou.
Objednávejte na brusleni@icloud.com

úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse
Krev a smrt na Tajemném jezeře Druhá výprava ve středu 23. února našla Tajemné jezero celé zamrzlé, nabrusleno 107km 23.2.2011 Při bruslení na přírodním ledě, zvláště na velkých přehradních jezerech a řekách, není o krev nouze a smrt se činí na každém kilometru několikrát. Masakr jako na Tajemném jezeře jsme už dlouho nezažili, vlastně nikdy. Během celodenního bruslení jsme se stali svědky pozůstatků několika desítek smrtelných zápasů. Happy endem skončil jen jediný.
V neděli jsme probruslili sotva polovinu jezera, druhá polovina se leskla vlnící se vodní hladinou bez jediného krystalu ledu. Do středy zamrzla otevřená voda i ve všech zátokách, které jsou na Tajemném jezeru obzvlášť časté. Vjíždíme do čerstvě zamrzlých potoků na koncích zátok, led od 7cm výše. V soutěskách je ticho, snažíme se ho nerušit, bruslení je pohyb ladný, tichý a nenápadný. Překvapily nás i ještě v neděli nezamrzlé nedozírné plochy. Síla ledu opět od sedmi centimerů výše, pečlivě číst led musíme až dva kilometry před přehradou. Uprostřed obrovské plochy si obrovská hejna ptáků hlídají své poslední útočiště s otevřenou vodou. Z dáli viditelné shluky ptactva vždy signalizují, aby bruslař zbystřil. Necháváme jim klid a zbytečně si nezahráváme s ledem 4-5cm silným. Přibližně 18 km od začátku vzdutí vzniká napříč ledovou plochou mohutná vrásnící se prasklina. Zatím se nerozšířila do nového ledu, jse ji objet. Během dne či dvou pravděpodobně přetne celou šíři plochy. Pozná se snadno, jsou to takové mini-Kordillery - prudké a vysoké štíty se střídají s příkopy. Pokud o překonání takových "geologických" modelů končí téměř ve všech případech v propadlišti dějin. Lépe obejít po břehu, pokud nezbývá neporušený led.
Na Tajemném jezeře se nekocháme pouze přírodou živou či neživou, ale i zajímavými stavbami. Dálniční mosty vedoucí nikam ční nad klidnou ledovouo plochou. Další, už používané mosty nebyly tak šťastné na architektonické zpracování, nicméně každý most přes zamrzlou plochu se jeví aspoň trochu zajívavě. Na prastarém železničním mostě je znát pěčlivost, estetika i bezvadné provedení prověřené více než stovkou let.
Jen na ledě člověk pozná, jak je zdánlivě uspořádaný život přírody dramatický. Jen z doslechu se dozvídám, že některé televizní stanice si libují v reportážích o nehodách, katastrofách, bojích, při nichž cáká krev z obrazovky i na diváky. Pokud existuje nějaká nejsledovanější televize pro zvířata, nemusí mít reportéry v cizině. Zaplnit všechen vysílací čas stačí pouze události z několika čtverečních kilometrů. Pět utonulých zmrlých těl v ledu. Hlava v tratolišti krve uprostřed vnitřností. Jen oděv, noha a několik kostí zbylo po dalším nešťastníkovi. Zamrznete do ledu, čekáte, že vám někdo pomůže? Ano, ale na onen svět a ještě vás roztahají po celém okolí. Hrůza na hrůzu, jen jedna z probořených srn vyvázla. Tak dlouho se probíjela lámající se krustou ledu, až zesílil na více než dva centimetry a podařilo se jí z ledové smrti uniknout. Ostatní bojovaly také, prolámaly úctyhodný koridor, boj musel být urputný, svědčí o tom kry vychrstnuté vlnami na okolní led. Kdyby tak jen znaly vyprošťovací bodce. Jen jedna z pěti přežila. A to nepočítáme ty utonulé před více než 24 hodinami. Z těch už toho moc nezbylo.
Dravec loví dravce, štika neunikla vydře a k radosti všech méně dravých ryb zbyla jen hlava a pár vnitřností. Z kachny zase jen peří a jedna noha. Dokonale ohlodané kosti ani nepoznáme, asi to byla nějaká velká ryba, ale třeba také srna. Lovci a požírači mrtvol pracují bezvadně. Jako kdyby indiáni odložili čelenky vypadá místo, kde během mrazivé noci uvízlo několik labutí v ledu. Liška či jaký dravec mohutné ptáky rortrhal a z bělostného peří zůstaly shluky připomínající ozdoby indiánských bojovníků.
Se soumrakem padá eště větší klid a mír sálá z krajiny. Jen do chvíle než zvěř vyrazí znovu do boje o přežití.
Tento článek obsahuje více než obvyklé množství obrázků. Tolik témat na jedné výpravě jsme dlouho neměli. Některé záběry jsou drastické, zavřete oči.
______________________________________________________________________________________________
Původní článek z neděle 20.2.2011:
V Čechách toho bruslař moc objevit nemůže. Všude se bruslilo, objevy všech ploch budou pak spíše soukromé. Po lehkém oťukávání a pár krátkých zprávách od místních znalců učinilo bratrstvo ocelové tlapky objev. Jezero teoreticky nabídne kolem třiceti kilometrů bruslení jedním směrem v podélné ose, při vykroužení všech zátok by se tato vzdálenost téměř zdvojnásobila. Letos nemáme ledovou zimu, spíše sněžnou a s mohutnými oblevami, takže nejvyšší možná vzdálenost urazitelná jedním směrem bez přílišných výchylek se smrskla na "pouhých" 18km - jde o 18km od počátku vzdutí směrem k přehradě - dolní část jezera není zamrzlá vůbec.
Led poznamenalo nedávné sněžení, krupicovitý povrch ocení ti, kteří už dlouho nebrousili brusle. Ani jeden záběr nepodklouzne, přitom cesta utíká bez drncání, boření a jiných nepříjemností. Překvapivě dobře se bruslilo i na kanadách, kanaďani se ale jako vždy na větších plochách nadřou daleko více. Hlavní tok je bez sněhu kromě krátkého úseku, kterým se nenechávejte odradit. Neměří ani jeden kilometr a sněhem se dá probruslit jen o něco málo větší námahou než po čistém ledu. Stejně tak mnohé zátoky jsou pokryté několika centimetry sněhu, vyplatí se do nich vypravit. Naprosto liduprázdné zátoky působí jako by do nich noha nevkročila, o brusli nemluvě. Jen občas narazíme na silničku s kamennými patníky vedoucí do vody. Ne vždy je snadné najít pokračování, vzudtí jezera změnilo krajinu k nepoznání. Takže nohy zde prošly mnohé, to je ale už dávno.
Na hlavním toku nacházíme několik starých stop od běžeckých lyží, provozuje se zde klasika i skejt. Kromě rybářů, a těch moc není, potkáváme pouze nenápadného pána s pytlem, kráčejícího po ledě a sledujícího četné stopy zvířat. Zvěř je hojná, ale jinak nikdo a nic, co by rušilo ticho a výhledy na horsky působící vrcholky kopců ve vzdálenějších okolí. Kolem 14. kilometru od začátku vzdutí se objevují u pravého břehu první ledová oka a kolem 18. už plave celý pravý břeh, ještě se dá s opatrností pokračovat po levém a do přilehlých zátok. Dále už jen kraulem nebo na lodi. Mnohé zátoky jsou dále ještě zamrzlé, ale po hlavním toku už se k nim bruslařsky nedostaneme. I na těch 18km se dalo tam i zpět, s kroužením a s výlety do zátok urazit 60km a to ještě nebylo maximum.
Za pozornost stál i častý výskyt koupání. Z osmi zůstala jen polovina suchá. Dvakrát se staly osudnými odtáté břehy, jednou přílišné přiblížení otevřené části příčné praskliny a naposled metanová bublina. Led je na horních 18km spolehlivě silný, jen je třeba sledovat úseky blízko u břehu prorostlé ostřicí, bubliny na počátku vzdutí a prasklinu překonávat přibližně uprstřed mezi otevřenou vodou a břehem.

Rybařící pařez

Rybařící pařez

Slon zamrzlý v ledu

Slon zamrzlý v ledu

Zkoumání ledu tyčí, tentokrát pohozeným polenem

Zkoumání ledu tyčí, tentokrát pohozeným polenem

Mohutný úder prorazí led pravidelně tak, aby se dal změřit

Mohutný úder prorazí led pravidelně tak, aby se dal změřit

Dirka po úderu, led 7cm

Dirka po úderu, led 7cm

Tedy za nás změřili sílu ledu pytláci

Tedy za nás změřili sílu ledu pytláci

Kam vede tato cesta?

Kam vede tato cesta?

Vznikající mini-Kordillery

Vznikající mini-Kordillery


Obrázky:
strana [ 1, 2, 3 ] <<  < > >>     položky [ 1 - 16 ] z 48

Článek vložil: Stodola
Ohlasy a vzkazy k článku ( Počet příspěvků: 0 )
Článek zobrazen: 11390 x
Záhada ledových vousů vyřešena! (?) studijní výlet na Máchovo jezero 26.2. 26.2.2011 Bezpečnost a další nápady
Bruslení v tajze sice v české, ale původní a pravé! 26.2.2011 Bruslařovy sny a památné zážitky
Orlík po pěti letech celý zamrzlý Krásné bruslení, led lehce poprášený, všude cca 12 cm 25.2.2011 Archiv
Krev a smrt na Tajemném jezeře Druhá výprava ve středu 23. února našla Tajemné jezero celé zamrzlé, nabrusleno 107km 23.2.2011 Archiv
Alternativa LOBu pro holomrazy: OSEL (orientační sjezdové elektrifikované lyžování). Sjezdovka Padák u Příbrami, www.skipribram.cz, neděle 6.3. 2011 večer Klidně se smějte: sranda vás při bruslení vzhůru po sjezdovce přejde! Závod Pražské zimní ligy orientačního běhu, http://www.skpraga.cz/pzl 23.2.2011
Ledová Rozkoš Čeká nás mrazivý týden. Kdo má i ve všední dny volno, fotky mu můžou napovědět, kam se vydat. 20.2.2011 Archiv
Baraba 24.2., přičemž základ článku je už z 5.2.2011 s obrazem (i pohyblivým) a s pozdějšími dodatky Na Barabě se několik lidí o posledním únorovém víkendu vykoupalo. Bruslete s opatrností! 20.2.2011 Archiv
Tam, kde v sobotu 19.2. sněžilo... .. což je skoro všude jižně od Prahy, tedy i na Podblanicku..., 19.2.2011 Archiv
úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse