brusleni a prodej nordických bruslí

Podrobnosti o ledu a trasách se dozvíte v knize
Na Bruslích Českou republikou.
Objednávejte na brusleni@icloud.com

úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse
Opět orientační bruslení; předběžný rozpis 1. ročníku závodu STARÁ PLAVBA, 10.1. 2010 odpoledne VÝSLEDKY JSOU NA http://brusleni.e-zpravy.cz/article.php?id=160 2.1.2010

NEDĚLE V 11.00: Noční sněžení vytlačilo na led vodu, která se šíří po kapilárách. Část prostru je proto mokrá, ale led zatím drží. Závod jsme připravili.

SOBOTA V 17.30: OBR BUDE! Odpoledne jsme s nasazením veškeré techniky (tj. hrablo a běžky) prohrnuli páteřní trasu prostorem (šířka cca 1,5 m, což umožňuje docela svižné bruslení). Ke kontrolám se bude z této trasy odbíhat vrstvou prašanu. Podél této dráhy projela Helena stopu na běžky. NAJDETE TO NA FOTKÁCH (těch posledních).
Tloušťka ledu se oproti mému měření ze čtvrtka zdá se nezměnila - což je OK.
Co ještě může závod zmařit: Příděl dalších 20 cm sněhu nebo opravdu celoplošné prosakování vody z břežní trhliny na led (to je při sněžení na led věc obvyklá, jde jen o to, kde se to zastaví. Dnes to nebylo tak zlé, ale dalších 20 cm by to pořádně "rozjel".
Akceptuje se tedy obyčejný běh, běžky, brusle. Pokud budou podmínky jako dnes odpol., vyhraje bruslař. MTBO jen mimo soutěž a s vysokým startovním číslem.
Do zítra asi něco spadne (myslím sníh). KDO MůŽE, PŘIJEĎTE O CHVÍLI DŘÍV S HRABLEM A POMOZTE ČISTIT TRASU! Dvacet metrů pro jednoho není nic, ale 400 m = pěkná pakárna.
Jinak prosím necourat po vytyčené ploše zbytečně.
Před startem dám nějaké aktuální informace ústně.
Díky, a snad zítra v Libni,
Radek

Dodatek v pátek 8.1. večer: po cestě z práce jsem viděl z tamvaje, jak u šífů hrají kluci hokej na odklizeném plácku. Se sněhem se tedy ještě dá "hnout", což by udrželo ve hře bruslaře. Zítra se tam mrknu s hrablem.

Dodatek ve čtvrtek 7.1. večer:

Situace je nepřehledná, ale kvůli tomu nebudeme házet flintu do žita. Dnes jsem byl v Libni kontrolovat terén a pečlivě vyslechl předpověď počasí. Vypadá to takto:

1. Ledu v Libni oproti minulému víkendu nijak moc nepřibylo (ani neubylo). Jedna opravdu mrazivá noc + jedna dost teplá noc + teploty jinak těsně pod nulou = údržba ledu, setrvalý stav. To, co by se bylo dalo udělat už minulý víkend, je stále k dispozici, nic navíc. Led jsem prosekal asi na 30 místech a kromě namoženého zápěstí mám i jakous takous představu, kde je jak silný. Plocha, která je bezpečná pro individuální bruslení (tloušťka ledu nejde pod 6 cm, maximum je 9 cm) by se dala vyznačit mlíky (koupil jsem jich už cestou z Libně 400 m!) a tam udělat závod stejného systému, jako byla loňská PZL na Vrbě (viz níže).
2. Má sněžit. Neví se, jak moc, ale prý hodně. Za této situace by přenesení závodu někam daleko za Prahu bylo nepraktické, přímo nebezpečné, protože by nezbylo než se tam doklouzat po zasněžených silnicích. Spojení Praha-Praha, Beroun-Praha, Kladno-Praha apod. by měly být snazší než kupř. Beroun – Praha – Mšeno. A tenký, ale přesto svědomitě prověřený led a dozor s lanem a plovákem může být menším nebezpečím, než zimní silniční provoz. PLATÍ TEDY (AŽ DO PŘÍPADNÉHO ODVOLÁNÍ) PůVODNÍ ČAS A MÍSTO SRAZU.
3. Nasněžit ani nemusí (i když něco asi spadne). Za této situace navrhuji nechat na každém závodníkovi individuálně, na čem se chce pohybovat (vlastní nohy jako takové, lyže, brusle) a body do PZL spočítat podle absolutního pořadí – volba „dopravního prostředku“ je součástí taktiky. Spočítám i jednotlivé dílčí kategorie (dlouhá/krátká, OB/LOB/OBR), pokud budou všechny zastoupeny.
4. SYSTÉM ZÁVODU: Při registraci dostanete papírové průkazky a podrobné pokyny. Na startu (intervalovém) dostanete mapu se zakreslenou první kontrolou (č. 50). Na první kontrole najdete mapku se zákresem 2. kontroly a kód k opsání (mějte vlastní tužky, zapomnětlivcům je budeme půjčovat, ale nevím, kolik toho doma mám … sto kusů asi ne), a tak dále až do cíle (pokud se nespletu já při stavbě trati nebo vy při postupech). Kontroly budou nenápadné, budou ležet na ledě. Prosím nepřenášet a neodjíždět s nimi. Radši je snad přivážu. Bude to tedy taková OB – show na malém prostoru, ale v prostředí opravdu nezvyklém a mně milém. Trasy budou kratší, než původně plánováno - dlouhá cca 5 km, krátká cca 2,5 km.
5. Terén prohlídnu ještě – přinejmenším – v sobotu odpoledne a na webu napíšu, co se tam děje. Podle toho se budete moci zařídit a vybavit. Pokud vyjde předpověď počasí (tzn. i v Praze napadne aspoň 10 cm sněhu), největší šanci budou mít lidi s běžkami (a bude to taky nejbezpečnější). Bruslaře bychom možná zkusili povzbudit prohrnutím páteřní trasy – ale to neslibuji. S případnými dvaceti centimetry sněhu nehnu.
6. Trať budu stavět v neděli dopoledne. Pokusím se ještě před polednem aktualizovat web a případně odpovědět na telefonáty na mobil.
7. Bezpečnost: „Hřiště“ pro závod vytyčím na ledě, který se pokládá za bezpečný pro INDIVIDUÁLNÍ BRUSLENÍ. Proto se na ledě moc nekamaráďte, dodržujte diskrétní odstup (při rychlém míjení cca 1 m, při stání cca 2 m). TO PLATÍ I O ROZBRUSLENÍ A PO DOJEZDU! Respektujte značení mlíky. Nejezděte těsně ke břehům a k předmětům ve vodě (nebo s vědomím, že tam je ledu málo). Když by led přece jen nevydržel, pomoc je u vás během vteřin.
8. NELEZTE NA RAMENO PŘÍSTAVU OD BETONOVÝCH VRAT PO BULOVKU (půjdete kolem něho na start)! Dnes jsem ho opatrně prověřoval a bylo tam jen do 5 cm ledu. Ostatně nějaký trotl na to vlezl těsně u vtoku Rokytky a probořilo se to s ním – neviděl jsem to na vlastní oči, ale byly tam stopy záchranné akce, při které byl použit nafukovací raft odpichovaný od ledu. Na to místo bych nevlezl při dnešním stavu ledu ani náhodou.
9. Jsme v rukou přírody, a tak nějaká meteorologická pohroma může led odstranit úplně. Závod jsem připraven zrušit klidně 5 minut před startem, pokud se ukáže, že ho nejde udělat s rozumnou mírou bezpečí pro účastníky. Jestli by se pak udělal aspoň nějaký stupidní běžák-paměťák nebo tak, nechci předjímat.
TAK SNAD NA VIDĚNOU V NEDĚLI V LIBNI!
RadekDODATEK V ÚTERÝ 5.1. RÁNO: PŘEDPOVĚĎ POČASÍ ZATÍM VYCHÁZÍ. VE ČTVRTEK V PODVEČER ZKONTROLUJI TERÉN V LIBNI A ROZHODNU PODLE MOMENTÁLNÍHO STAVU A VÝHLEDU DO NEDĚLE, KDE A JAK SE POJEDE. ZATÍM TO VYPADÁ (POKUD PŘEDPOVĚĎ VYJDE NA 100%) NA ROVNOCENNÉ PODMÍNKY PRO BRUSLENÍ, LYŽOVÁNÍ A BĚH. ALE VĚŘTE METEOROLOGůM...

DODATEK V NEDĚLI 3.1.: KONTROLA PROSTORU - BRUSLILA CELÁ RODINA. SNĚHU NENÍ MOC, ALE LEDU MUSÍ NA HROMADNOU AKCI JEŠTĚ TROCHU PŘIBÝT - SNAD TO NEBUDE NAOPAK. STAV Z 3.1. JE NA POSLEDNÍCH 5 OBRÁZCÍCH.

Původní rozpis: Když se začnou pro nedostatek sněhu rušit závody v lyžařském orientačním běhu, přichází (někdy) čas orientačního bruslení. V sobotu 2.1.2010 jsem zašel zkontrolovat svůj domovský led v Praze-Libni (starý přístav) a ke svému údivu zjistil, že orientační bruslení by se dalo udělat při rozumném vytyčení tratě a uzávěrách nebezpečných míst třeba hned. Celý příští týden má mrznout…
Asi málokdo z nás pamatuje bruslení po Vltavě před vybudováním vltavských kaskád (sám znám jediného dosud aktivního pamětníka). Co se dříve dalo zažít po celé Praze, má dnes své jediné refugium v Libni. Dokud to tak je, využijme toho! STARÁ PLAVBA je název jednoho ze spolků sídlících na Libeňském ostrově, udržují staré čluny a jachty; názvem závodu nechci předjímat, že závodníci budou plavat.

SHROMAŽDIŠTĚ, PREZENTACE: Molo poblíž lanového centra na Libeňském ostrově asi 700 m pěšky od tramvají č. 1, 3, 12, 15, 25, asi 400 m od místa na parkování a 1000 m od stanice metra „B“ Palmovka. Lanové centrum je třeba obejít nenápadnou cestou mezi chatkami, viz obrázek. Prezentace od 13.30, start 14.15, opozdilci odstartují podle časových možností pořadatele.


TYP ZÁVODU, VYBAVENÍ:
Akceptuje se bruslení, klasický běh bez bruslí nebo běh na lyžích. Pokud napadne větší množství sněhu, vypsal bych pro LOB samostatnou kategorii a body do PZL by se rozdělily „zipovým systémem“. Brusle raději bez hrotů na špičce, nebo klidně s hroty, ale taky chrániče. Pro děti nebo pro sváteční bruslaře není úplným přepychem ani přilba. Jinak standardní vybavení pro OB (čipy nemusíte). Pokud možno vezměte sebou mobil (kdyby někdo měl problémy a potřeboval pomoci). Lano, spacák a zkušené bruslaře – záchranáře budeme mít k dispozici.

TRASY – TYP ZÁVODU:
Dlouhá: cca 10 km a 25 kontrol, krátká: cca 3 km a 10 kontrol. Start intervalový. Kontroly: „mlíka“ s barevnými propiskami. Podrobnosti nezbude než rozhodnout podle podmínek, ale bude asi klasický závod s výměnami map, jako loňské Jiřice.

Důležité PRAVIDLO:
Postup po souši je zakázán z důvodu rovných podmínek a také kvůli bezpečnosti (ne všude lze nastoupit na led bezpečně a velká část břehů je lemována soukromými pozemky). Trať bude stavěna tak, aby k běhání po břehu nevybízela.


MAPA:
Skeleton Coast 1 : 5000, mapováno 2.1.2010 (kvapná práce, ale bruslení se jinak dělat nedá…), ukázka draftu – viz obrázek.


PŘIHLÁŠKY:
Do večera před závodem, e-mailem na adresu mikulas@gli.cas.cz nebo na mobil 732 509 528. V případě krajně nepříznivého počasí před závodem (velmi silné sněžení, silný déšť apod.) prosím ověřte konání závodu zavoláním na můj mobil – trať budu stavět v neděli dopoledne.
Pro každého asi bude třeba tisknout více map, tak prosím nespoléhejte na prezentaci na místě.

STARTOVNÉ:
30 Kč, v případě pomoci s organizováním (stahování kontrol apod.) 0 Kč eventuálně drobný bonus, v případě dohlášky na startu 50,-Kč (omezený počet map).

BEZPEČNOST: Uděláme vše pro bezpečný průběh závodu. Led propátrám a základní potenciální nebezpečí vyznačím v terénu a napíšu do pokynů; účast je nicméně na vlastní nebezpečí.

ALTERNATIVA pro případ, že meteorologové se mýlí a led nebude s rezervou bezpečný: buď závod odložit, nebo přesunout na Kokořínsko, kde je ledu tolik, že stěží stačí roztát, i kdyby se dost oteplilo. V případě vydatného sněžení je možné vyhlásit za hlavní disciplínu lyžařský orientační běh.

SLEDUJTE ROZPIS, BUDE UPŘESŇOVÁN!

Radek Mikuláš

momentka z mapování v Libni 2.1.2010 (2)

momentka z mapování v Libni 2.1.2010 (2)

momentka z mapování v Libni 2.1.2010 (3)

momentka z mapování v Libni 2.1.2010 (3)

místo konání závodu a přístup na shromaždiště

místo konání závodu a přístup na shromaždiště

ukázka draftu mapy

ukázka draftu mapy

Libeň 3.1. dopoledne

Libeň 3.1. dopoledne

Libeň 3.1. dopoledne

Libeň 3.1. dopoledne

Libeň 3.1. dopoledne

Libeň 3.1. dopoledne

Libeň 3.1. dopoledne

Libeň 3.1. dopoledne

Libeň 3.1. dopoledne

Libeň 3.1. dopoledne


Článek vložil: Radek
Ohlasy a vzkazy k článku ( Počet příspěvků: 0 )
Článek zobrazen: 6626 x
Czech Nature Ice Skating in 2011 The news in Czech are being updated daily, please see the section LEDOVÉ ZPRAVODAJSTVÍ or ARCHIV and use http://translate.google.com 9.1.2010 Archiv
Smíchovský přístav v Praze V sobotu leží na ledě je cca 15cm hebkého sněhu. 7.1.2010 Archiv
Bruslení na vodě Co se stane s ledem po oblevě? Napoví tento článek, který zachycuje události z počátku roku 2010. Samozřejmě je nutné led či vodu nejpre vyzkoušet. Do vody doporučujeme plavky, na led brusle. A když už je pod vodou led, tak nejprve zjistěte tyčí, zda vás unese. 4.1.2010 Bruslařovy sny a památné zážitky
Opět orientační bruslení; předběžný rozpis 1. ročníku závodu STARÁ PLAVBA, 10.1. 2010 odpoledne VÝSLEDKY JSOU NA http://brusleni.e-zpravy.cz/article.php?id=160 2.1.2010 Archiv
Bahenní plyn pod ledem - a co s ním? .. aneb dětinský námět pro zahnání nudy během přestávky v bruslení - výpůjčka z archivu, aby se rozumělo tomu uhoření na Orlíku 30.12.2009 Bruslařovy sny a památné zážitky
Rybínky u Lnář a Blatné 29.12.09 od Jaroslava Frouze 30.12.2009 Archiv
Třeboňská pánev - po ledových zrcadlech rybníků Rybniční soustavy - první letošní příležitost k dálkovému bruslení 27.12.2009 Archiv
Předvánoční Berounka Nikoli dálkový sjezd, pouze pár samostatných km. 23.12.2009 Archiv
úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse