brusleni a prodej nordických bruslí

Podrobnosti o ledu a trasách se dozvíte v knize
Na Bruslích Českou republikou.
Objednávejte na brusleni@icloud.com

úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse
Kde a jak se dá bruslit v březnu 2010 - před sněžením a po sněžení Zasněženo ale bruslitelno - středa 10. března 2010 5.3.2010 V této sezóně jsou nordické brusle v akci od 17. prosince, skoro o měsíc později než v minulých letech. Ve složce Archiv, viz níže, najdete velké množství starších zpráv z mnoha bruslařských terénů v České republice, případně i jinde (Švédsko, Bajkal).
Děkujeme všem přispěvatelům, kteří referují o aktuálním stavu ledu. Jejich příspěvky najdete v diskusi pod tímto článkem.


O bruslení v úterý a ve středu se dozvíte z článků v rubrice Ledové zpravodajství. Bezpečný, hladký a zajímavý led najdete např. u Benešova u Prahy, v Polabí (Lhota u Kostelce nad Labem), ale i v matičce Praze na zátoce Háfn. Podle všeho se dá bruslit skoro všude, jen ne na řekách a na Lipně, kde je sněhu příliš.

První zpráva o bruslení po sobotním sněžení - Xaverovské rybníky (Praha 9, při silnici z Horních do Dolních Počernic: Sněhu je bratru 8-10 cm, na dolním rybníku mírně vlhký, na horním prašánek. Bruslení je ideální příležitostí k nácviku pádů - 20 metrů se rozjíždíte ve sněhu, načež se vám postaví do cesty sněhem zasypaný práh, kráter nebo se brusle zařízne do ledové "pěny", spadnete, zvednete se a můžete začít nanovo. Jinak ledu je asi dost a dost, a to většinou i u břehů. Když už bruslit MUSÍTE, tak to tam jde - v každém případě doporučuji spíš kanady nebo podobné brusle - v patách klapaček se pěchuje sníh. Taky hrablo by nebylo od věci. (Radek)

V sobotu se pěkně bruslilo na Konopišťském rybníku. Prachového sněhu cca 4cm, led docela rovný, žádné pastě. Nastupovali jsme z břehu u silnice, první metr ledu byl velmi tenký, dále naopak velmi tlustý. Mezi ostrůvkem a přítokem byly pod sněhem skryty zbytky starého sněhu, takže se tam bruslilo hůře. Ve středu rybníka jsme vyhrabali hokejový plácek, v těch místech je led téměř dokonale hladký.

V Polabí napadlo více sněhu než v Praze a na jih od Prahy. Bruslení na Malvínách v Čelákovicích je možné, brodíme se po kotníky sněhem, který neklade ani moc velký odpor.

Konkrétní zprávy, které mi přišly během pátku 5.3.: Libeňský přístav v Praze(od Dáši Kropáčkové): Led zkřehl, nějak zpórovatěl a i když po ránu mrzne, brusle se dost zařezávají. Výjimkou je asi 400 m dlouhá skoro přímá linie odklizená Radkem pro orientační závod, co byl 9.1. Polabí kolem Čelákovic a Brandýsa (od Dáši Kropáčkové a Magdy Benešové): Na Malvínách, na Proboštu a v Ovčárech je ledu dost, jen trocha dnešního sněhu, ale bruslení komplikují velké vytáté "krátery" o průměru 10-20 cm, vzdálené od sebe kolem půl metru. Jde o nějaký jev (?větrná koroze), který postihl celou tuto část Polabí. Tak zrovna Mavíny vyvíjejí velké množství bahenního plynu, tyto pastě tam jsou skoro vždy.
Lepší je to u Obříství, Mlékojed a Kostelce n/Lab. Velké díry bruslení nevadí, horší je to s bublinami. Zajímavé je, že kvalita ledu se výrazně liší vrámci jedné tůně a to i podle směru bruslení. Několikrát jsme se vracely po svých stopách a jedním směrem to šlo nesrovnatelně líp, což je zřejmě způsobené tvarem hrbolů.
Nejlépe bruslitelná byla tůň u Kostelce nad Labem.
MaD Přehrada Březová u Karlových Varů od Jaroslava Frouze: velmi dobrý led, místy snížek zcela vyvátý, v podstatě hladký povrch, jen trochu zvlněný. Problémem dnešního bruslení je hlavně prudký vítr.
Kokořínský Důl - od Dáši, začátek týdne: na těch nejchladnějších místech (Podhradská tůň, část Harasova) ani neroztál lednový sníh, takže podmínky velmi omezené. Rybník u Lhotky byl skvělý.

Michal Holub píše ve středu 3.3. večer: Ahoj, dnes večer jsem byl u Hostivařské přehrady a s ledem se to tam má takto: hladina mírně stoupla a zároveň to od krajů trochu odtálo, takže je mezera cca 2-3 metry, místy i okolo metru, což by pomocí prkna mělo stačit. Led je na pohled kompaktní a docela silný, hozenej půlkilovej kámen na něm zůstal. Milíčovské rybníky na tom budou asi o něco málo lépe, ochlazení v závěru týdne a na počátku příštího by mělo hodně pomoct.
Bajkal - kamarádi točí dokument o dvou polárnících, co chtějí přejít pěšky Bajkal v nejdelším směru po ledě, což je cca 600 km. Jsou jen dva, mají sáně s bagáží a jídlem, kameru, foťák a internet, takže denně posílají zprávy jak jim to jde. Už urazili necelých 200 km. Pak z natočeného materiálu utvoří dokument. Odkaz na stránky je www.bergansbajkal2010.com/. Jsou tam zajímavý informace o ledu, vichru, prasklinách a tak. Bruslení zdar!

Další asi aktuální, ale negativní zprávy:

Lipno Ani jedna bruslařská dráha není a hned tak nebude.

Labe: teče, led na něm není

Orlická přehrada: Nevíme. Bude-li čas, prozkoumáme.


Kuriozita z diskuse, ještě před Vánocemi: Břevský rybník, cca 10km západně od Prahy: "Led se zdál dost silný, odhadoval jsem nejmíň 3cm. Spíš hrbolatý, a sněhu málo. Trochu jsme se po něm prošli, zkoušel jsem ho prokopnout patou, vypadal bezpečně. Obuli jsme brusle, ale než jsem stačil utáhnout druhou tkaničku, manželka už byla po pás ve vodě. Takže rychlý ústup do auta a návrat domů. Tak dnes už to tam radši nezkoušejte." V této sezóně dochází k několika nezvyklým jevům, jeden z nich byl pravděpodpobně příčinou citovaného dsobrodružství - led je křehký, prolomí se bez varování, což bývá typické pro starý led na jaře.

Sázava 22.2. pod Lštěním

Sázava 22.2. pod Lštěním

konečně pěkná fotka z bruslení - soutok Berounky a Vltavy 26.1.

konečně pěkná fotka z bruslení - soutok Berounky a Vltavy 26.1.

soutok 26.1.

soutok 26.1.

19.12. Bolevecký rybník

19.12. Bolevecký rybník

19.12. Bolevecký rybník

19.12. Bolevecký rybník

20.12. Podzámecký rybník v Rožmitále pod Třemšínem

20.12. Podzámecký rybník v Rožmitále pod Třemšínem

20.12. Podzámecký rybník v Rožmitále pod Třemšínem

20.12. Podzámecký rybník v Rožmitále pod Třemšínem

20.12. Podzámecký rybník, v pozadí věž kostela ve Starém Rožmitále, kde byla poprvé provedena Česká mše vánoční od J.J.Ryby

20.12. Podzámecký rybník, v pozadí věž kostela ve Starém Rožmitále, kde byla poprvé provedena Česká mše vánoční od J.J.Ryby

20.12. Podzámecký rybník - nordické brusle sněhem projíždějí snadno

20.12. Podzámecký rybník - nordické brusle sněhem projíždějí snadno

Štědrý den, svérázný led na Malém Kyjském rybníce

Štědrý den, svérázný led na Malém Kyjském rybníce

Štědrý den v Praze-Kyjích

Štědrý den v Praze-Kyjích

Dvoják na Háfnu - stojící kus ledu vlevo je ten horní sněholed, ve středu stojící úlomek uzavírá zajímavou sendvičovou strukturu

Dvoják na Háfnu - stojící kus ledu vlevo je ten horní sněholed, ve středu stojící úlomek uzavírá zajímavou sendvičovou strukturu

Sázava 22.2. (od Magdy Benešové)

Sázava 22.2. (od Magdy Benešové)

Sázava u Čtyřkol 23.2.2010

Sázava u Čtyřkol 23.2.2010


Článek vložil: Radek
Ohlasy a vzkazy k článku ( Počet příspěvků: 15 )
Článek zobrazen: 14426 x
Březnové rochnění ve sněhu - jako v lednu Ledové Polabí 8.3.2010 Archiv
Bruslení s následníkem trůnu Konopišťský rybník přečkal oblevu i sněžení 6.3.2010 Archiv
Jarní led - dobrodružství a nástrahy O prvním březnovém víkendu je led všude 5.3.2010 Archiv
Kde a jak se dá bruslit v březnu 2010 - před sněžením a po sněžení Zasněženo ale bruslitelno - středa 10. března 2010 5.3.2010 Archiv
Výsledky závodu CESTA DO STŘEDU ZEMĚ; klasický a jeskynní orientační běh, závod Pražské zimní ligy 28. 2. 2010 (neděle), skanzen dolu Mayrau ve Vinařicích u Kladna. KDYŽ UŽ JSTE NA BRUSLAŘSKÉM WEBU, PODÍVEJTE SE, CO VŠE JE JEŠTĚ ZAMRZLÉ! Poznámka "od věci": na žádost několika účastníků dávám na web trasu plaveckého OB z Liberce - http://brusleni.e-zpravy.cz/picture.php?aid=170&id=17 . Mapy k Cestě do středu Země dávám na web bez vyzvání rovnou, jsou pod tabulkou s výsledky. 1.3.2010 Archiv
Pražské bruslení koncem února 2010 (a pár plánů na další dny) skoro všechno je v "Kde a jak se dá bruslit", ale fotky navíc se tam už nevejdou... 27.2.2010 Archiv
Vzpomínka na zimu 2010: Jak se orá banán, aneb bruslení na nekonečných upravených drahách ve Švédsku Bruslařská osmdesátka Vikingarännet a pohodové bruslení v ostatních dnech 19.2.2010 Archiv
Sázava nabízí zajímavý dvojboj! Vezměte běžky, brusle přibalte do batohu! 14.2.2010 Archiv
úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse