brusleni a prodej nordických bruslí

Podrobnosti o ledu a trasách se dozvíte v knize
Na Bruslích Českou republikou.
Objednávejte na brusleni@icloud.com

úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse
Velké trhliny v ledu - lépe objet či obejít Podrobný pohled na nebezpečná místa na přírodním ledu, část první 26.1.2009 Velké praskliny patří k pozoruhodným dílům přírody a těší se obdivu, kdekoli se objeví. Vznikají na velkých jezerech, ať už přírodních nebo přehradních. Jejich vznik nesouvisí s tím, jak hrázný hýbe hladinou, ale na rozpínavosti ledu a poklesu hladiny při dlouhotrvajích mrazech. Dlouhé spáry "letící" rybníkem znají skoro všichni, kdo kdy stáli na bruslích. Duté puknutí ledu se tu a tam ozve a rozdělí hokejový plácek na dvě poloviny, čehož si hráči v zápalu boje ani nevšimnou. Na malých rybnících pukliny zůstanou sotva viditelné, někdy se zalejí vodou a znovu zamrznou. U velkých jezer v místě praskliny působí velké tlaky - ledové desky se nasunou na sebe nebo tlakem proti sobě vystaví ledové "pohoří". Na Lipně bývají takové praskliny každý rok na stejných místech, některá "pohoří" dosahují i tří metrů, častěji jsou ale nižší. Prasklina někdy úplně přetne celou plochu, jindy jde do oblouku nebo podélně a skončí v neurčitu. Někdy se led jenom rozestoupí a vznikne vodní příkop. Na Lipně bývají příkopy maximálně půl metru široké, na Bajkale jen o trochu širší. Za mrazů příkopy rychle zamrznou a jen rozdílná barva ledu je prozradí. Když se netvoří pohoří ani příkop, jedna strana lední plochy se nasouvá na druhou. Jak u pohoří tak u nasunutých desek bývá vylitá voda dost hluboká na promočení bot. Pokud pořádně mrzne, dají se všechny tři zmíněné druhy prasklin snadno překonat, i když s velkou opatrností.
Vyložené protivné začínají být při tání, oblevách nebo mírných mrazech. Vylitá voda a otevřená místa nazamrzají a někdy je nutné bruslit kolem praskliny v marném hledání přechodu, až se rozhodnete překážku obejít po břehu. Je to lepší varianta, než zkoušet na trhlinu vyzrát. Tím, jak je led různě navrstven, může zůstat slabá deska nad vodou. Visutý led potřebuje aspoň 20cm, aby unesl to, co 4cm silný led plovoucí.
Jak tedy překonat trhliny, které se dálkovému bruslaři připletou do trasy? O obejití po břehu jsme se zmínili, to je nejbezpečnější a mnohdy nejpohodlnější varianta. Co ale když je břeh kolmý (třeba na Orlíku), nebo nás prasklina ke břehu nechce pustit (obvyklá kratochvíle na Bajkale)? Nezbývá nic jného než bruslit kolem praskliny a sledovat, zda ji někdo jiný v nějakém místě překonal. Pokud stopy nepomohou, je třeba najít místo, které se zdá být překonatelné - daleko lepší je dobruslit až do místa, kde se prasklina ztratila. Ale někde to nejde, třeba proto, že prasklina jde pořád dál. Švédové s sebou vozí tyče, kterými v podezřelých místech prorážejí led a sledují jeho tloušťku. Tyto speciální tyče jsou jednak drahé a pro nás nedostupné, a hlavně překážejí. Hůlky na led jsou dostatečnou náhradou. Nemáte-li vyloženě speciální, bruslařské, stačí běžkařské a hroty použitelnými na ledě. Když se vám nechtce tahat hůlky, pak aspoň cca metr dlouhou rovnou tyč, hůl nebo pevný klacek nalezený v lese. Některou ze zmíněných tyčí pak prorazíte led asi metr před sebou. Nešetřte silou. Když tyč neprojde, můžete postupovat. Projde-li můžete si rukou sáhnout do díry, jestli je led aspoň 5cm silný a jestli plave na vodě. Tento postup je třeba opakovat, dokud se nedostaneme na spolehlivě pevný led za prasklinou. Nevěříte-li ledu, nabo Vám přijde příliš slabý, hledejte jinde.
Bruslař zkoumající spáru by si měl vyndat z kapsy mobil, foťák a jiné vodou poškoditelné drahocennosti, svléknout si třeba bundu, sundat batoh a toto vše odložit na pevném ledě. Bodce by měl mít v pohotovostní poloze už z předchozího bruslení. Průzkumník má mít pečlivě připnuté brusle - je na nich jistější než na klouzajících podrážkách. Přihlížející společníci by si měli připravit fotoaparáty a vyhlédnout nejlepší úhel záběru. Z této poznámky vidíte, že praskliny patří mezi velmi zrádná místa.
Pokud najdete bezpečný průchod, můžete si na ledě trochu zařádit. Rozestoupený led s vodním "příkopem" mívá oba kraje pevné. Nejprve si sahněte do vody a zkuste nahmatat dolní hranu ledu. Když je opravu na obou stranách dost silný, můžete si zaskákat do dálky s rozjezdem.
Pohoří zase občas vytvoří skokanské můstky. Jako v předchozím případě pečlivě prozkoumejte rozjezd, odraz i dopad, a můžete si zalétat. Při skoku na bruslích mívá bruslař tendeci dopadnout na paty a spadnout na záda. Nejen že pád na záda je pro bruslaře potupným, ale je to i nebezpečné. Doskok by měl mít hladký led, aby se špičky bruslí nezachytily o sněhovou krustu nebo jinou překážku.
Na Nechranické přehradě vznikla prasklina kousek od levého břehu u hráze. Je z dálky poznat, po dvou stech metrech mizí, takže ji sandno objedete. Snímek ukazuje, že objezd je lepším řešením. Vše dopadlo dobře, bruslařka se vykoupala, vylezla a převlékla.

přeskok rozestoupené praskliny

přeskok rozestoupené praskliny

prasklina "paví ocas" na rozdíl od ostatních potěší

prasklina "paví ocas" na rozdíl od ostatních potěší

čerstvě nasunuté desky ledu

čerstvě nasunuté desky ledu

přeskok s pomocí

přeskok s pomocí

sobotní koupel na zrádné prasklině

sobotní koupel na zrádné prasklině

prasklina se slabým ledem a dírou po bruslařce

prasklina se slabým ledem a dírou po bruslařce


Článek vložil: stodola
Ohlasy a vzkazy k článku ( Počet příspěvků: 0 )
Článek zobrazen: 12549 x
Brtnické ledopády (tentokrát ledy, na kterých se nebruslí) od Jaroslava a Libuše Frouzových 3.2.2009
Přelom ledna a února 2009 v Podkrušnohoří od Jaroslava Frouze 3.2.2009 Archiv
Kdy lidé chodí bruslit (logiku v tom nehledejte) 1.2.2009 Bezpečnost a další nápady
Velké trhliny v ledu - lépe objet či obejít Podrobný pohled na nebezpečná místa na přírodním ledu, část první 26.1.2009 Bezpečnost a další nápady
Střední Čechy 24.-25.1.09: bruslení - ano (dálkové bruslení - spíše ne) Stav ledu na vlašimské Blanici 24.1. a na rybnících s. od Prahy 25.1. 25.1.2009 Archiv
Konec sezóny? - Ne, jen úprava ledu, bruslení povoleno Bruslit se dá i při oblevě - někdy dokonce lépe 21.1.2009 Archiv
Labe z Čelákovic do Poděbrad - podrobný popis, jak to letos je (bylo) od Libora Hnyka, 18.1.2009 a AKTUALIZACE ze čtvrtka 22. ledna 19.1.2009 Archiv
Sjezd Nové Řeky a části Nežárky Od Libora Hnyka 17.1.2009 19.1.2009 Archiv
úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse