brusleni a prodej nordických bruslí

Podrobnosti o ledu a trasách se dozvíte v knize
Na Bruslích Českou republikou.
Objednávejte na brusleni@icloud.com

úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse
Z Týna nad Vltavou do Bechyně Jezero nad přehradou Kořensko 9.1.2009 V neděli, 11. ledna 2009 bruslíme od dolníího mostu ve Vltavotýně až k hrázi Kořensko na dvoustém kilometru řeky. Z hráze je pěkný pohled do údolí. Kupodivu jsou okraje zamrzlé a otevřená voda jen uprostřed. Ledu přibýva, ale zatáčka nám skryje další vývoj. Přitom na Orlické přehradě led ještě není.
Ve Vltavotýně se dá na led nastoupit přibližně v úrovni kostela, nebo lépe trochu níže. Led je dokonale hladký, prokvetlý tisíci ledních květů, jen trochu tenký na bezstarostné bruslení. S trochou obezřetnosti se překoná úsek cca 1,5 km, který končí malým kachním a labutím jezírkem. Za ním už je led bezpečný až k hrázi.
Lužnice zasněžená, cca 4cm. Stále lehce průjezdná. Dobruslit se dá až k prvnímu jezu. Na straně rybího přechodu neboli rybovodu po schodech, zpět hned za jezem, cca 30 metrů chůze. Dále buď po okraji bez sněhu nebo sněhem. Pozor na příčné prahy tvořené podmáčeným sněhem. Brusle v nich zadrhávají a občas to bruslař neustojí. Takto jsem si namočil rukavice.
Před Bechyní je kousek otevřené vody, ale snadno bruslitelný po okraji na pravém břehu z pohledu toku řeky. Před dolním jezem v Bechyni, asi tak 200 metrů, je třeba vyjít na turistickou značku a po sto metrch se vrátit na soutok s říčkou Smutnou a po dalších sto metrech je jez, který se jen obejde a jste v Bechyni. Nad jezem hrají hokej a bruslí tam celkem hodně lidí. K dalšímu jezu se dojede bez problému s nádherným výhledeme na most. Odbočka do Smutné je zpestřením. Krásné jsou ledové útvary v otevřených místech, kolem kterých snadno projedete. Je to mělký tok, musí se pořád dávat pozor na otevřená místa a visutý led. Určitě by se dalo bruślit dále, ale je to náročnější říčka.
__________________________________________________________________________________________________
Orlická přehrada nás zase jednou překvapila. Naprosto bezděčně jedu po silničkách přes Albrechtice do Vltavotýna. Najednou na levoboku led. To se musí vyzkoušet. V autě vozím pro tyto případy těžký dřevěný kůl, jehož úderem se spolehlivě určí bezpečnost ledu. Nejsou to žádná kouzla, jen úder těžkých kusem dřeva led prorazí a můžeme zjistit jeho sílu. Prvních deset metrů od břehu Vltavy kůl nevyužiji, bílý led je příliš silný. Ostrý předěl mezi černým ledem ukazuje, že střed řeky zamrzl nedávno, ale led už má pět až šest centimetrů. Dále do středu nepatrně slábne, ale řeka se dá přejít, resp. přebluslit. Na druhém břehu pokračuji do Lužnice. Na ledě kolem čtyř centimetrů sněhu, který bruslení příliš neomezuje. Po cvhíli vidím, že to nejsem první. Běžkař a několik bruslařů otevřelo řeku, postupuji bez obav. V Kolodějích kdosi hodil na řeku ocelový rošt, pod sněhem nebyl vidět. Málem jsme to ustál, ale i tam nebyl pád bolestivý. Pod mostem se dá projet, led drží.
Před osadou Rosín vykoukne první vodní oko, dá se objet z obou stran, hned za ním je druhé, větší. To jen podél levého břehu (říční levý břeh). Dál už musí jet někdo další, vracím se.
Bruslař má většinou na výběr dva - tři metry kraje bez sněhu ale s občasným dvojitým ledem, který není většinou nebezpečný, jen ohrozí stabilitu, nebo bruslit sněhem, který neklade odpor. Cestou se vymeteno několik hokejových plácků. Led pod sněhem krásně hladký a černý.
Bruslitelný okruh s návratem do stejného místa měří 18,5 km, až zesílí led v Týně, tato vdálenost výrazně vzroste. V pátek se také dalo bezpečně dobruslit asi 200 metrů k hrázi, přinbližně do místa, kde se u skály řeka stáčí do prava. Led pokrývá celé jezero, dávám mu ještě jeden den k zesílení.

Hněvkovická přehrada je zamrzlá více než spolehlivě, ale už dlouho. Jako u každého přehradního jezera i zde kolísá hladina, takže led často puká. Samotnému ledu to příliš nevadí, bruslařům také ne, ale vzlínající voda nasakující se do sněhu pak mrzne a tvoří zpomalovací prahy. To není příliš příjemné. Na Hněvkovicích se sice nepropadnete, ale nijak zvlášť si nezabruslíte. Zdá se, že toto je jedna z nejdříve zamrzajících vodních ploch v Česku.

Na fotografiích samospouští vypadá led hrubě. V skutečnosti je spíše velmi hladký, zdánlivé "struhadlo" jsou ledové krystaly vznikající z mlhy.

pečlivě udržovaná květinová zahrádka

pečlivě udržovaná květinová zahrádka

testovací díra na Vltavě

testovací díra na Vltavě

testovací kůl

testovací kůl

Radku, máš ještě místo na výstavě?

Radku, máš ještě místo na výstavě?

nejen lidé zapomnínají obaly od svačiny v přírodě

nejen lidé zapomnínají obaly od svačiny v přírodě

taky umím bruslit. Ty lítat neumíš!

taky umím bruslit. Ty lítat neumíš!

přátelské soužití běžkařů a bruslařů

přátelské soužití běžkařů a bruslařů

Běchyně - před překonáním jezu

Běchyně - před překonáním jezu

peřeje pod Bechyní

peřeje pod Bechyní

Ledový útvar v Bechyni

Ledový útvar v Bechyni

Bechyňský most

Bechyňský most

Smutná říčka

Smutná říčka

Vltavotýn - dál bych už dnes nejel

Vltavotýn - dál bych už dnes nejel


Obrázky:
strana [ 1, 2 ] <<  < > >>     položky [ 1 - 16 ] z 21

Článek vložil: Stodola
Ohlasy a vzkazy k článku ( Počet příspěvků: 2 )
Článek zobrazen: 7533 x
Otava zamrzlá na celém toku od Písku nahoru Blanice od soutoku dále také sjízdná 15.1.2009 Archiv
Za víkend na sedmi řekách od Jaroslava Frouze 14.1.2009 Archiv
Pozvánka na výstavu fotografií Podrobně - http://www.rozhlas.cz/leonardo/priroda/_zprava/535578 12.1.2009 Archiv
Z Týna nad Vltavou do Bechyně Jezero nad přehradou Kořensko 9.1.2009 Archiv
Rybník Rožmberk luxusní i v sobotu 10. ledna Tenká vrstva jemného prašanu bruslení zpestřuje 8.1.2009 Archiv
Severní a Západní Čechy na přelomu 2008/2009 - zima v nejhezčí podobě od Jaroslava Frouze 7.1.2009 Bruslařovy sny a památné zážitky
Lipno 2009 zatím ze všech ročníků nejlepší - 119 km za jedno odpoledne Letošní bruselitelný obvod Lipna měří 119km podle GPS v sobotu 3. ledna 6.1.2009 Archiv
úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse