brusleni a prodej nordických bruslí

Podrobnosti o ledu a trasách se dozvíte v knize
Na Bruslích Českou republikou.
Objednávejte na brusleni@icloud.com

úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse
Lipno 2009 zatím ze všech ročníků nejlepší - 119 km za jedno odpoledne Letošní bruselitelný obvod Lipna měří 119km podle GPS v sobotu 3. ledna 6.1.2009 Odrůdy vína mají své dobré i slabší ročníky. Lipno v posledních dnech trumflo i loňské neobyčejně kvalitní bruslařské podmínky. Podle dostupných zdrojů na Lipně sněžilo jen málo, luxusně hladký led je pokrytý cca 2cm prachového sněhu. Zdá se, že bruslit se bude moci dále. V neděli bude Měsíc v úplňku, mělo by se dát bruslit dlouho do noci, v sobotu samozřejmě také.

Na sobotu se přihlásili čtyři další bruslaři, takže jsme se v autě trochu mačkali. Počasí výborné, slabý vítr, slunce, trochu mráz. Jirka se Standou naplánovali dvoudenní bruslení s bivakem. Závidím jim, takhle jsme jezdívali kdysi dávno na Orlík, za měsíčných nocí bruslili kaňonem stříbrných stínů a poslouchali kvílení ledu, který vnitřním pnutím pracoval a pukal.

Začínáme v u toboganu Černé průzkumnou cestou na jezero za silnicí a dále meandrujícím potokem Olšina. Jde to, ale brusle odepínáme co 50 metrů kvůli neproniknutleným padlým vrbám, písečným náplavám, dírám, tenkému ledu atd. Samotný rybník Olšina moc pěkný, včetně svého opět meandrujícího přítoku, který se dá projet o trochu lépe než potok pod hrází. Nicméně současný hladký led Lipna nás přitahuje, takže nepronikáme dále do revíru paní Vlasty Parkanové. Zpět jdeme pěšky podle kolejí a bruslíme zpět na hlavní lipenské jezero.

Vyjíždím dúsledně všechny zátoky, stojí to za to. Jednak v nich nikdo není, a také, potoky a konce zátok nabízejí různé ledové zvláštnosti, jako U-rampy, skoky a další pozoruhodné formace. Cestu mi znepříjemňují jezdci na smrdutých a hlučných čtyřkolkách, kteří se bezstarostně prohánějí po jezeře. Kamarád mi volá, že se u Frymburka včera někdo utopil, abych prý dával pozor. Kromě těch čtyřkolek je tam asi tisíc lidí, všichni v suchém oděvu, tak nevím, kde na toho utopence televize přišla. Nejspíš mají dobře uleželé utopence v hospodě.

Na Lipně bývají každoročně ve stejných místech trhliny v ledu, někdy se led rozestupuje a tvoří nezamrzlý příkop, jindz se kdz natlačují a kupí na sebe. Obě varianty jsou moc hezké na pohled, ale někdy těžké překonat. Tentokrát ale prasklina ve Frymburku není, jen takový malý nenápadný zlom, není třeba nijak obcházet. Led je posypaný sněhem. U Maríny testuji, jestl ise lépe bruslí na vymetené dráze nebo na sněhu. Není mezi tím vůbec žádný rozdíl.

Zátoky na "rakouské" straně jsou částečně pokryty velmi hrbolatým ledem, který vzniká tak, že vítr nahromadí tenké kry na jedno místo, pokud mrzne zároveň s větrem. Ale dají se objet a do většiny zátok dobruslit. Led pod mostem v Rakovské zátoce je pevný. Potkávám tam Jirku se Standou, kteří zvolili obrácený směr. Mají už najeto na kanadách a s batohy také slušnou vdálenost a hledají místo na spaní. Zatím se neozvali, tak snad přes noc nezmrzli.

Oba přívozy zazimované, u Horní Plané - díry zakopané, je v dráze přívozu prasklina a takový divný led, raději bruslete u kraje a ostražitě. Dále se trochu drncá, ale od železničního mostu až hluboku do toku Vltavy naprosto hladký led. Tentokrát sleduji obvod Lipna, takže do Vltavy příliš nepronikám, to už udělali ostantí, viz jejich příspěvky. Na konci ukazuje GPS 119km, chtěl jsem víc, ale Lipno není nafukovací. Snad zamrzne Orlík, tam se dá nakroužit až 200km bez toho, aby se jelo více než jedno kolo.

přítok rybníku Olšina

přítok rybníku Olšina

U-profil přítoku do zátoky u Frymburku

U-profil přítoku do zátoky u Frymburku

novodobý bruslař

novodobý bruslař

u Frymburku

u Frymburku

vyrážíme - úprava výstroje

vyrážíme - úprava výstroje

Olšina sjízdná

Olšina sjízdná

Olšina nesjízdná

Olšina nesjízdná

Olšina můstek

Olšina můstek

rybník Olšina a pracující led

rybník Olšina a pracující led

rybník Olšina, výhled do prostoru

rybník Olšina, výhled do prostoru

Olšina přítok

Olšina přítok

most u Černé neprůjezdný

most u Černé neprůjezdný

meandry u Frymburka

meandry u Frymburka

dráha u maríny, nebylo jí třeba

dráha u maríny, nebylo jí třeba

hráz

hráz

motokára uu Přední Výtoně

motokára uu Přední Výtoně


Obrázky:
strana [ 1, 2 ] <<  < > >>     položky [ 1 - 16 ] z 21

Článek vložil: Stodola
Ohlasy a vzkazy k článku ( Počet příspěvků: 1 )
Článek zobrazen: 16865 x
Z Týna nad Vltavou do Bechyně Jezero nad přehradou Kořensko 9.1.2009 Archiv
Rybník Rožmberk luxusní i v sobotu 10. ledna Tenká vrstva jemného prašanu bruslení zpestřuje 8.1.2009 Archiv
Severní a Západní Čechy na přelomu 2008/2009 - zima v nejhezčí podobě od Jaroslava Frouze 7.1.2009 Bruslařovy sny a památné zážitky
Lipno 2009 zatím ze všech ročníků nejlepší - 119 km za jedno odpoledne Letošní bruselitelný obvod Lipna měří 119km podle GPS v sobotu 3. ledna 6.1.2009 Archiv
Jiřická tůň 4.1.2009 - výsledky orientačního bruslení v rámci Pražské zimní ligy OB i druhý letošní OBR jsme přežili, a že nás bylo hodně ... (((skridskoorientering - slovo pro Švédy, ať najdou závod na svých vyhledavačích))) 4.1.2009 Archiv
Moravské ledy - aktualizováno v neděli 18. ledna večer Brněnská přehrada - Novomlýnské nádrže - Lednice od Dany 4.1.2009 Archiv
Třeboňsko od Pavla Kůrky z pátku 2. ledna 2009, aktualizováno na Tři krále 3.1.2009 Archiv
úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse