brusleni a prodej nordických bruslí

Podrobnosti o ledu a trasách se dozvíte v knize
Na Bruslích Českou republikou.
Objednávejte na brusleni@icloud.com

úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse
Kde se bruslí 61. den od zamrznutí bruslíme už více než dva měsíce - AKTUALIZOVÁNO ve středu 24. února 2009 ráno 24.2.2009 Kvůli mokrému sněhu je bruslení obtížné. Ale nordické brusle to zvládají dobře.

Na Lipně zaspali údržbu. Okruh má 2,5km a není příliš kvalitní.
Vídeň (velké město cca 100km jižně od Brna): před radnicí vytvořili 4000 čtverečních metrů ledové plochy, včetně okruhů. Místa je tam opravdu dost. Není to sice zadarmo, ale zase nehrozí prolomení ledu - více na www.wienereistraum.com Jedete-li do Vídně na služební cestu, přibalte brusle, ať máte za co utratit diety.

Z ostatních míst nemáme zprávy. Led jistě pevný. U rybníků pozor na kraje, při oblevě odtávají nejdříve, přítoky a odtoky, u kterých se tvoří oka volné hladiny. V ostatních místech je bruslení bezpečné, pokud se ve sněhu dá bruslit. Teď bude největším problémem sníh. Vltavské zátoky v praze opět zamrzají, ve čtvrtek vyzkoušíme.

_________________________________________________________________________________________________
následují starší zprávy z míst, kde zatím nevíme, jak se vyvinula situace. Kromě řek je ale všude led dostatečně silný. Jde jen o jeho kvalitu a množství sněhu:

Nejlepší bruslení bylo na rybnících Třeboňska, viz http://brusleni.e-zpravy.cz/article.php?id=127 a sjízdná je Zlatá stoka i Nová řeka: Zamrzlé dokonale od Rozvodí po Krávovnu, Spíše turistika než kdovíjaké bruslení ale přesto paráda. Nejlepší led na bruslení je od Stříbřeckého mostu po proudu.

Vranovska prehrada na Dyji: zamrzle jen okraje a led nic moc, zklouzli jsme se jen chvili v prvni tretine za prehradou. K Bitovu jsme uz nejeli, ale potkali jsme bruslare, ktery tvrdil, ze je to mizerne vsude.

Novomlynske nadrze: Stredni zamrzla cela, zadne otevrene trhliny. Souvisla 3cm vrstva misty hodne kompaktniho snehu. Vetsina lidi bruslila kolem ostrova, ale pekne svezeni bylo az ke hrazi nad Dolni nadrzi. Svratka sjizdna minimalne 5km proti proudu, dal jsem uz nejel.

Neusiedlersee: nebo chcete-li Neziderske jezero. Hladky led jako zrcadlo. Je male ostruvky snehu, zbytek je vyfoukany. Na par mistech otevrena hladina, jinak led az pul metru tlusty. Neco malo lidi,
ale to se na 315km2 docela ztratilo:-) Jediny zapor - poradne fouka. To ale nevadilo silencum s kajtama a serfama. Predpoved mluvi o inverzi s mrazama, tak pocitam, ze to jeste chvili vydrzi.

Lužnice: od soutoku se dá bruslit cca 7km proti proudu bez přerušení. Potom se vyhnout dvěma jezům a probruslit kolem dvou peřejí a jste v Bechyni. Dálo to půjde asi podobně. Na Lužnici je sníh, ale celkem snadno průjezdný. Pozor na podmáčený sníh od prasklin. Led je silný, neprolomí se, ale podmáčený sníh bruslaře zbrzdí a někdy i porazí. Vltava na soutoku s Lužnicí je sjízdná k hrázi a k prvnímu mostu v Týnu nad Vltavou. Dále s velikou opatrností a vyprošťovacími bodci. Na Vltavě je nádherný černý led bez sněhu, prokvetlý ledovými rostlinami. Přehrada Hněvkovice je zasněžená slabě, ale sníh je od prasklin podmáčený a přimrzlý, takže se bruslí méně pohodlně.

Berounka: v úseku Karlštejn-Černošice byla o víkendu sjízdná, led nebyl pouze pod jezy. Na celém úseku je 5 cm sněhu. Povrch je dosti nerovný.

Severní Čechy, vodní nádrž Matylda v Mostě: minimum sněhu, cca 4mm, bezvadně hladký led, dlouhá 1900 metrů. Ve stejném regionu poskytuje kvalitní bruslení ještě nádrž Modlany severovýchodně od Teplic, obvod cca 4km. Koho by lákalo jezero Milada u Chabařovic, tak ať si vezme plavky, krém a nafukovací lehátko.

Libeňský přístav: V Libni (11.-12-1.09) je ledu ažaž. Bruslí se hokejových pláccích, na novějším ledě u vtoku Rokytky a směrem k Vltavě, na pásech podél břehů; na řadě míst je nádherný hladký led i pod cca 4 cm sněhu. Rychlé jízdě po celém přístavu brání "prahy" vzniklé podél trhlin a místy i rozdupaná - a později zmrzlá - břečka. Ale Libeň má své kouzlo, které jinde nenajdete, i když podmínky nejsou 100%.

Orlická přehrada je bezpečně a hladce zmrzlá u Albrechtic, viz samostatný článek

Berounka a Sázava před sněžením
Od známých vím, že se o víkendu bruslilo na Sázavě mezi Davlí a Píkovicemi a na Berounce nad dobřichovickým jezem i jinde. Čekáme na zprávy od těch, kdo se na tyto řeky pustili.

rybníky v Brdech 4.1.2009
Dnes jsem si kolem poledne byla objet Lázský a Pilský rybník v Brdech. Led je pevný a hladký, ale bohužel už dost zasněžený s vyfoukanými hladkými zrcátky a sněhovými jazyky. V Brdech to začíná být spíš na běžky.

Malá Amerika u Karlštejna
V tomhle lomu se dalo na Nový rok se bruslit od kraje do kraje. Nádhera.

Český ráj - Věžák
Pavla Loucká hlásila z 2.1. krásný černý led na rybníku Věžáku v Českém ráji. Podobně pěkný bude asi i Nebákov, rybníky v Plakánku a tak...

Dymokursko
Pozdrav bruslařům, dnešní výlet na Dymokursko byl bruslařsky výborný, krásný led na Pustém rybníku s pouze mírným popraškem sněhu, bohužel jsme na druhý, mnohem větší Jakubský rybník neměli už čas. Podle stop se tam i s námi projelo za celý den všeho všudy pět bruslařů.

Obrázky od jirky Janouška jsou z Lesa království, přehrady na Labi ve východních Čechách: velmi pěkné podmínky na přehradě Tešnov (Les Království). 1. ledna led bez sněhu, 2. ledna poprašek do jednoho centimetru prašanu. Od hráze se dá dojet více jak čtyři kilometry proti proudu. Led je hladký, v horní části trochu drsný, protože je plný bublinek. To mohu potvrdit z loňska. Od cca 3. kilometru od hráze bývá led slabší, občas s dírou tak akorát na člověka a hodně probublaný. Je to způsobeno intenzivním vývojem plynu z bahna a je třeba dávat pozor. Blíže hrázi je led bezpečný.

bruslení na Padrtích a u Příbrami
31.12.2008 jsem byla bruslit na Padrťských rybnících v Brdech, na obou byl led pevný a až na nějaké ty zmrzlé vlnky u břehů měl dobrý hladký povrch, úplná lahůdka. 31.12.- 1.1. se také dobře bruslilo všude v Příbrami a okolí na rybnících (Novák a Fialák přímo ve městě a větší Pecovák za městem na Vysoké Peci při silnici na Rožmitál), take na rybnících v/u Rožmitálu pod Třemšínem.

Hostivarska nadrz v Praze:
... prave jsem se vratil a led zcela v poradku co do sily, zasnezeny jen lehce, misty trochu hrbolaty (namrzly snih), ale jde to

Holanské rybníky - perfektní podmínky
Zpráva od Jaroslava Frouze -na Silvestra přebruslil všechny Holanské rybníky s výjimkou vypuštěné - a mimo hlavní okruh ležící - Nohavice. Prý paráda!

Rybník u Hluboké hladký, bezpečný pro bruslení.

Stejně tak Bezdrev, prý tam bylo jedno místo s praskajícím ledem, to by ale na Nový rok už mělo být zase o několik centimetrů silnější.

Rybník u Dobříše, ten, který je vidět z dálnice, je také bruslitelný, zasněžený a polovypuštěný.

U Bystřice u Benešova už to také jde.

Samozřejmě všude v Podkrkonoší, to je ale v samostatném článku.

Šeberák v Praze ve čtvrtek 29. ledna 2009

Šeberák v Praze ve čtvrtek 29. ledna 2009

I takové vázání výborně funguje na nordických bruslích - foto od Martina z Třeboně

I takové vázání výborně funguje na nordických bruslích - foto od Martina z Třeboně

Nechranice 24. ledna 2009

Nechranice 24. ledna 2009

Nechranice 24. ledna 2009 - světlá plocha v pozadí se trochu boří

Nechranice 24. ledna 2009 - světlá plocha v pozadí se trochu boří

Pozor na praskliny mezi dvěma ledovými plochami - více v budoucím článku v sekci "Bezpečnost a další nápady"

Pozor na praskliny mezi dvěma ledovými plochami - více v budoucím článku v sekci "Bezpečnost a další nápady"

Háfn 26. ledna 2009

Háfn 26. ledna 2009

Háfn s odrazem Vyšehradu z pohledu bruslaře v dešti, pátek 23. ledna 2009

Háfn s odrazem Vyšehradu z pohledu bruslaře v dešti, pátek 23. ledna 2009

zalitá spára v čirém ledu na Šeberáku 29.1. - podle spáry je vidět síla ledu

zalitá spára v čirém ledu na Šeberáku 29.1. - podle spáry je vidět síla ledu

davy na Šeberáku 29.1.2009

davy na Šeberáku 29.1.2009

konečně se lidé nebojí na Šeberáku

konečně se lidé nebojí na Šeberáku

Berounka v Dobřichovicích 1. února 2009

Berounka v Dobřichovicích 1. února 2009

Berounka v Dobřichovicích 1. února 2009

Berounka v Dobřichovicích 1. února 2009


Článek vložil: Stodola
Ohlasy a vzkazy k článku ( Počet příspěvků: 22 )
Článek zobrazen: 18414 x
Poslední den podzimu a čtvrtý den sezóny, 20. prosinec ... pro zjištění dalších možností stále čtěte i předchozí článek - je aktualizovaný! 20.12.2009 Archiv
Pozdrav z Lotyšska Východní Evropa - aktuálně skvělé podmínky k bruslení 19.12.2009 Archiv
Už je to tady! Ale zatím pouze pro velmi lehké váhy... Bedřichovská přehrada v Jizerských horách dne 31. 10. 2009: asi 50 m2 ledu o tloušťce kolem 5 mm (viz foto). Čekání na lepší podmínky si může může bruslařský nadšenec krátit písní... 2.11.2009 Archiv
Kde se bruslí 61. den od zamrznutí bruslíme už více než dva měsíce - AKTUALIZOVÁNO ve středu 24. února 2009 ráno 24.2.2009 Archiv
Berounka nad jezy opět sjízdná (ale ještě před sněžením :-( Neděle 15.2.09 - silné ledy podél břehů nad jezy u Dobřichovic a Kalrštejna 16.2.2009 Archiv
Jak se bruslilo ve Švédsku: 200 + 160 Dvě dálkové jízdy v jednom víkendu 16.2.2009 Archiv
Brtnické ledopády (tentokrát ledy, na kterých se nebruslí) od Jaroslava a Libuše Frouzových 3.2.2009
Přelom ledna a února 2009 v Podkrušnohoří od Jaroslava Frouze 3.2.2009 Archiv
úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse