brusleni a prodej nordických bruslí

Podrobnosti o ledu a trasách se dozvíte v knize
Na Bruslích Českou republikou.
Objednávejte na brusleni@icloud.com

úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse
Labe je sjízdné z Mělníka do Řečan nad Labem - to je cca 115 km bruslení Nordické brusle v akci 25.1.2006 Led po celé trase Mělník - Řečany byl hladký, většinou černý a bezpečný. U jezů je potřeba sledovat místa s vodním ptactvem, a hlavně POZOR na podjezd mostů. POD MOSTEM BÝVÁ TENKÝ LED. Pod dálničním mostem na Labi u soutoku s Cidlinou jeden podcenil tuto známou poučku a trvalo skoro 15 minut, než se dostal z vody - už jsem začínal mít strach. Pokud jste podjeli 20 mostů bez problému, tak každý další pečlivě zkontrolujte a v případě pochybností obejděte. Po celé trase Mělník - Řečany najdete stopy po bruslích, nejen naše, takže už se jezdí s daleko větší jistotou, než když musím pořád sledovat, jesltli se led neztenčil na kritických 28mm.

Vltava byla kdysi znásilněna přehradami, takže nezamrzá. Ve své dobrotě nám zanechala aspoň několik přehradních jezer, kde se dá bruslit moc pěkně.
Labe zůstalo takové jako vždy. Pokud mrzne, pokryje ho led. Sice ne často, ale pak to stojí za to. Led byl dnes silný dostatečně, takže jsme navázali na trasu z Čelákovic do Kolína, a sjeli řeku k soutoku s Vltavou. Vltava stále pláče kvůli těm přehradám, její slzy jsou hořké a teplé, a ani Labe si s teplou vodou neporadí. Můžeme jet pouze k soutoku.
Shrnuji zde dnešní výpravu zatím stručně, podrobnější popis a zajímavosti se objeví ve druhém vydání průvodce Na bruslích Českou republikou.
Výchozím bodem trasy Čelákovice – Mělník je jez v Čelákovicích na říčním kilometru 34,5. Jez se dá přejít po lávce. Můžete si vybrat břeh nástupu. Začínáme na pravém. Led je střídavě hladký, místy trochu hrbolatý, pozůstatky to sněžení. Jede se výborně, zřídka se objeví místa, kde našly kachny a říční ptactvo poslední ostrůvky nezamrzlé vody. Kormoráni, lysky, kachny a další prchají v hejnech před čtyřmi bruslaři. Za Káraným se zprava připojuje Jizera. Led na soutoku má minimálně 20cm. Jedem po Jizeře do Vestce, dál by to šlo velmi tuze, led je velice hrbolatý.
Zpět na Labe. Jez v Brandýse. Nejlépe obejít zleva, přes něčí zahradu – mají tam bazén, kdyby měl někdo chuť se vykoupat. Po mostě na ostrov mezi hlavním tokem a zdymadlem. Sestoupit možno na obě strany. Kus po proudu v ledu zamrzlé prase divoké. Jinak mnoho ryb vytažených na led a částečně sežraných. Krásný veliký úhoř kdesi na ledě, také se už na něm někdo živil. Škoda, že ryby budou kontaminovány nedávno uniklým kyanidem. Na konci Brandejsa vpravo vjezd do jezer Probošt. Výhled na staroboleslavské kostely. O kus dál vpravo podjíždíme lávku do slepého ramene, resp. Zbytku původního, neregulovaného toku Labe.
Jez v Kostelci nad Labem. Obrovský. Z hrany by se dalo skočit s rozjezdem pěkných pár metrů, jenže dopad by byl příliš měkký a vlhký. Nicméně hned za jezem se dá pokračovat. Obcházíme zprava a nastupujeme kousek za jezem.
Jez v Lobkovicích, opět zprava. Namrzlé rampouchy dělají z hráze jezu tlamu, která schramstne každého bruslaře, aby měla černá kronika o čem psát. Spolana. Uhelný mour z dopravníků silně znečišťuje led, jinak tato velkotovárna nečiní žádnou újmu. Naproti továrně vjezd do krásné divoké zátoky, jen se ohněte, musíte podejet můstek. Pod ním bezpečně zamrznuto. V ledu zamrzlý srnec, neměl bodáky, nevydrápal se na led.
Bývalý jez v Obříství vyčnívá částečně z hladiny, současný jez o několik set metrů dál. Opět zprava. Led za jezem je velice hladký, však praskající a vydávající vysoké tóny. Místa s vodními ptáky jsou častější než v minulých kilometrech. Jedeme pomalu, opatrně. Podle prasklin cca 5cm tlustý led, ale vydává dost nepříjemné zvuky. Po dvou kilometrech se situace uklidňuje, ale led je stále slabý. V dáli vylézá ze stromů na břehu věž mělnického zámku. Před Mělníkem ještě vpravo zátoka starého přístavu. Jedeme na soutok, ale posledních 500 metrů už je po několik metrů širokém pásu ledu, všude volná voda. jen se Labe se Labe potká s Vltavou, už jen voda, ohřátá slzející Vltavou. Z Mělníka jede autobus do Prahy, nebo zpět podél Labe, třeba do Lysé.
Laterální kanál se zdá být bez Ledu. V dáli svítá naděje, ale musíme do práce.
Zatím několik fotek, časem přidáme trochu více, ale ne moc.

Podrobnosti o ledu a trasách se dozvíte v knize Na Bruslích Českou republikou, vydanou nakladatelstvím Dokořán. Objednávejte na u nás mejlem jan@klikni.cz

Hroch a tlama

Hroch a tlama

slunce

slunce

Spolana a 3

Spolana a 3

Obříství

Obříství


Článek vložil: stodola
Ohlasy a vzkazy k článku ( Počet příspěvků: 1 )
Článek zobrazen: 7847 x
Ploučnice je pro bruslaře NESJÍZDNÁ a nebezpečná podrobnosti a fotogradfie později 29.1.2006 Archiv
pro FAJNŠMEKRY - Jizera z Horní Sytové (to jsou ještě Krkonoše) kamkoli po proudu náročné ale krásné. To nemůže dlouho vydržet 29.1.2006 Archiv
Závody v dálkovém bruslení ze 4. února 2006 - Výsledky "Pod pěti mosty a kolem dvou hradů" - nordické brusle v akci 29.1.2006 Bruslařovy sny a památné zážitky
Sázava romantická 29.1.2006 Archiv
Dolní Berounka 28.+ 29.1. od soutoku s Vltavou do Srbska rozšířeno o detaily a poznámky od Honzy a dalších bruslařů 28.1.2006 Archiv
Labe je pro rodiny s dětmi bezpečné nad jezem v Čelákovicích a nad jezem v Poděbradech to už 10. února neplatí - Labi se vyhněte, kolem něho je spousta pískoven, kde se dá bezpečně bruslit 26.1.2006 Archiv
úvod  |  fotografie  |  obsah  |  diskuse